StoryEditor

Temperatura staje się coraz groźniejsza

Mamy coraz krótszy dzień i napływa do kraju powietrze o coraz niższej temperaturze. Przymrozki to już nie tylko zjawisko przygruntowe. Lokalnie temperatura gleby na głębokości 5 cm dochodzi do wartości zbliżonych do 0°C.
12.10.2021., 15:10h
Ostatnie doby, a zwłaszcza poranki, były dość mroźne, a zjawisko objęło niemal cały kraj, omijając dosłownie kilka lokalizacji. W kilku miejscowościach można już mówić o przygruntowym mrozie, a nie przymrozku. Ostatniej doby temperatura 5 cm nad powierzchnią gleby była na poziomie ok. –6°C lub znacznie ją przekraczała. Przykładowo, 11.10 w kilku miejscowościach wynosiła ona:
  • Wierzchowo (woj. zachodniopomorskie)  –5,8°C,
  • Kórnik (woj. wielkopolskie)  –5,8°C,
  • Śliwice (woj. kujawsko-pomorskie)  –8,4°C,
  • Toruń (woj. kujawsko-pomorskie)  –6,2°C,
  • Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie)  –6,5°C,Biebrza (woj. podlaskie)  –9,3°C,
  • Jarocin (woj. podkarpackie)  –7,0°C.
Gleba coraz zimniejsza
Wraz ze spadkiem temperatury powietrza ochładza się gleba, co wiąże się z ograniczeniem procesów fotosyntezy i wegetacji – rozwoju roślin. Bardziej szczegółowe zestawienie i obrazujące większą liczbę lokalizacji przedstawia poniższa tabela.
Z tego zestawienia wynika, że minionej doby średnia temperatura powietrza na wysokości 2 m (poziom pomiaru w klatce meteorologicznej) była dodatnia i wynosi od 4,5 do 7,7°C. Natomiast temperat...
Pozostało 53% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 23:35