StoryEditor

Trawy na nasiona – opłacalny interes

Uprawa traw kojarzy się przede wszystkim z użytkami zielonymi. Okazuje się jednak, że ich produkcja na nasiona może być bardzo ciekawą i opłacalną alternatywą dla zbóż.
28.04.2017., 15:04h

– O przygodzie naszej rodziny z rolnictwem mógłbym napisać książkę. Zajmowałem się już produkcją brojlerów, przetwarzaniem ziół, aż w końcu w 2012 r. podjąłem się zarządzania 430- hektarowym gospodarstwem, które niedawno przejąłem wraz z dziećmi – wspomina Jarosław Turowski. 

W gospodarstwie tym kiedyś była produkcja trzody chlewnej, którą Turowscy postanowili wznowić i rozwijać. Obecnie produkują 10 800 szt. tuczników rocznie, a w przyszłości chcą tę produkcję potroić. W gospodarstwie tym wcześniej była uprawiana także rzodkiew oleista na nasiona, którą kontraktowano do Małopolskiej Hodowli Roślin. 

Jednego byłem pewien – na naszych słabych glebach na pszenicy jakościowej i rzepaku interesu nie zrobię. Postanowiliśmy się wyspecjalizować w produkcji nasiennej. Postawiliśmy przede wszystkim na trawy – mówi Jarosław Turowski.

Oprócz ponad 130 ha traw na nasiona uprawiają także około 40 ha rzodkwi oleistej na nasiona, a w przyszłości chcą produkować sadzeniaki. Na razie uprawiają 50 ha ziemniaków na cele skrobiowe.

Siejemy dwie odmiany życicy wielokwiatowej, tj. Meroa i Fabio na powierzchni 77 ha. Od tego roku zdecydowaliśmy się na uprawę życicy wielokwiatowej westerwoldzkiej, odmiana Gonzales na nasiona, którą zasialiśmy na 55 ha – wylicza córka Jarosława Turowskiego – Magdalena.

W gospodarstwie Turowskich w strukturze zasiewów znajduje się także 55 ha łąk, które do tego roku byłe objęte programem rolnośrodowiskowym, który się już zakończył. Postanowili wspólnie, że dzięki podsiewom i nawożeniu przywrócą im produkcyjność, a z zebranej paszy postanowili robić sianokiszonkę i sprzedawać ją do oddalonej o ok. 25 km biogazowni.

– Życicę wielokwiatową wysiewamy jesienią – najpóźniej do 25 września, a jej zbiór przeprowadzamy w roku następnym. Natomiast życicę westerwoldzką wysiewa się i zbiera w jednym roku – jak np. zboże jare – wyjaśnia rolnik.

Więcej na temat technologii uprawy traw na nasiona i jej opłacalności przeczytacie w numerze 5/2017 od str. 128.

 

 

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 13:53