StoryEditor

Wielkopolska „liderem” suszy rolniczej

Poza IUNG – PIB, suszę rolniczą w kraju, w krótkich odstępach czasowych, monitoruje Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie. 
26.05.2022., 16:05h

W stołecznym Centrum Teledetekcji IGiK od kilku lat funkcjonuje system monitorowania warunków wzrostu roślin uprawnych, określający ich kondycję za pomocą wskaźnika satelitarnej identyfikacji suszy rolniczej DISS (Drought Identification Satellite System). Jest on funkcją temperaturowego wskaźnika kondycji roślin (TCI – Temperature Condition Index) oraz wskaźnika meteorologicznego charakteryzującego warunki klimatyczne na obszarze Polski (HTC – Hydrothermal Coefficient). Wskaźnik suszy DISS jest generowany od końca marca w kolejnych okresach 8. dni w sezonie wegetacyjnym roślin uprawnych. Wartości wskaźnika są podzielone na 5 zakresów, reprezentujących poszczególne poziomy uwilgotnienia gleby wg skali barwnej, gdzie:
•    kolor czerwony oznacza suszę ekstremalną;
•    kolor pomarańczowy oznacza suszę;
•    kolor jasnozielony oznacza przeciętne uwilgotnienie gleby;
•    kolor ciemnozielony oznacza dobre uwilgotnienie gleby;
•    kolor ciemnoniebieski oznacza wysokie uwilgotnienie gleby.

Według tej skali „liderem” w nasileniu i zasięgu suszy rolniczej jest obecnie woj. wielkopolskie, gdzie zjawisko (susza ekstremalna) występuje na ok. 8...

Pozostało 50% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 00:57