Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Wody w rzekach wciąż ubywa

Obrazek

Od wiosny IUNG monitoruje w Polsce stan suszy rolniczej. Z kolei IMGW zajmuje się suszą atmosferyczną i hydrologiczną, a PIG suszą hydrogeologiczną. 

Janusz Biernacki11 sierpnia 2022, 12:55
Susza atmosferyczna, zwana też meteorologiczną jest traktowana jako pierwszy etap rozwoju zjawiska suszy i pojawia się, gdy opady występują poniżej średniej wieloletniej lub jest ich brak, co prowadzi do zmniejszenia zasobów wód glebowych i powierzchniowych. Może aktywować kolejno suszę rolniczą, hydrologiczną oraz hydrogeologiczną. W Polsce ten rodzaj suszy monitorowany jest przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB).
Susza hydrologiczna dotyczy wód powierzchniowych i przejawia się długotrwałym obniżeniem ilości wody w rzekach i jeziorach. Przepływ w rzekach spada wówczas poniżej przepływu średniej wartości wieloletniej. Jest to okres obniżonych zasobów wód powierzchniowych w stosunku do średniej wartości z wielolecia. Zjawisko to jest kolejnym etapem pogłębiającej się suszy atmosferycznej i rolniczej. W Polsce ten rodzaj suszy monitorowany jest przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB).
Według ostatniego raportu susza hydrologiczna obejmuje niemal połowę kraju (patrz mapa). Mając na uwadze, że głównym konsumentem wody w kraju jest przemysł i rolnictwo, działy te muszą w pierwszej kolejności weryfikować te dane, gdyż ograniczenia w dostępie dotkną je w pierwszej kolejności.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)