1 300 złotych dla każdego mieszkańca? Czy również w Polsce pojawi się dochód gwarantowany?

Według pilotażowego projektu Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza, 1 300 złotych co miesiąc mieliby otrzymywać mieszkańcy kilku gmin województwa warmińsko-mazurskiego, m.in. Barciany i Srokowo. Czy dojdzie do jego realizacji? Czy kiedyś każdy Polak będzie mógł skorzystać ze stałego dochodu podstawowego?
Testy z dochodem gwarantowanym w różnych krajach
– Poprawiła się higiena i zdrowie, mieszkańcy lepiej się odżywiali: częściej jedli warzywa, owoce i mięso, spadło spożycie alkoholu, a to punkt, którego obawiano się wprowadzając pilotaż – podaje portal.
W Finlandii program pilotażowy obejmujący grupę 2 tys. losowo wybranych bezrobotnych realizowany był z kolei w latach 2017-2018. Jak analizował później prof. Guy Standing z Uniwersytetu Londyńskiego, w badanej grupie zaobserwowano poprawę zdrowia i wyższy odsetek zatrudnienia niż w grupie kontrolnej, czyli niemal identycznej, z tą różnicą, że jej przedstawiciele nie otrzymywali darmowego wynagrodzenia.
W czerwcu ubiegłego roku ruszył 3-letni pilotaż w Niemczech, a jego uczestnicy otrzymują co miesiąc 1,2 tys. euro.
– To badanie jest wielką szansą na to, by towarzyszącą nam od lat teoretyczną debatę o bezwarunkowym dochodzie podstawowym przełożyć na rzeczywistość socjalną – ocenił cytowany przez TOK FM Juergen Schupp, ekspert Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych w Berlinie.
Dochód podstawowy w Polsce? Gdzie ruszy projekt pilotażowy?
Według jego założeń, programem może być objętych od 5 tysięcy do 31 tysięcy mieszkańców, a każdy przez dwa lata ma otrzymywać ok. 1 300 zł netto.
– Wiemy, że ten pomysł przewija się już od kilku lat, więc złożyliśmy jako stowarzyszenie wniosek i czekamy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to trudna decyzja, ale wiemy też, że taki eksperyment można sfinansować ze społecznych funduszy unijnych. Oczywiście najpierw Komisja Europejska musi wyrazić zgodę, a nasz rząd chęci, by tego typu badanie przeprowadzić – mówi cytowany przez „GO” wójt gminy Braniewo Jakub Bornus.
fot.: Pixabay