Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

130 mln euro - kolejny pakiet pomocy dla rolnictwa

Obrazek

KE uruchamia pomoc dla rolnictwa dotkniętego gospodarczymi skutkami wojny w Ukrainie. Na tę pomoc przewidziano 130 mln euro. Na co wydamy środki?

Dorota Kolasińska29 maja 2022, 16:40

KE zaproponowała kolejny pakiet pomocy dla rolników w UE, to następstwo wojny w Ukrainie, kryzysu żywnościowego i wysokich kosztów produkcji. Państwa członkowskie otrzymają jednorazową pomoc dla poszkodowanych rolników i przedsiębiorstw z sektora rolno-spożywczego. Jej celem ma być stabilizacja na rynkach i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Środki pochodzą  z niewykorzystanych funduszy PROW. Każdy kraj należący do UE, ma możliwość wykorzystania maksymalnie pięciu procent swojego budżetu z II filara na lata 2021-2022. Łącznie będzie to nawet 1,4 mld euro. 

- Proponujemy kolejną pomoc dla rolników dotkniętych gospodarczymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę - około 1,4 mld euro, poprzez elastyczne przesunięcia tych środków w II filarze (5 % funduszy na lata 2021-22). Dla polskich rolników oznacza to około 130 mln euro – poinformował na Twitterze Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa.

Środki będzie można przeznaczyć na bezpośrednie wsparcie rolników i firm z sektora agro prowadzącym działalność w zakresie przetwórstwa, marketingu lub rozwoju produktów rolnych. Zwykle takie środki trafiają do najbardziej poszkodowanych sektorów i decyduje o tym rząd. KE zaznaczyła, że wybrani rolnicy i firmy będą mogli otrzymać odpowiednio do 15 000 euro i 100 000 euro. Pieniądze powinny być wypłacone do 15 października przyszłego roku. Skorzystanie ze środków będzie jednoznaczne ze zmianami w programie PROW i stosownych rozporządzeniach. A jak wiadomo takie procedury ... wymagają czasu. 

oprac. dkol/ksz

Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)