StoryEditor

211 mln euro na unijne wydatki na rolnictwo ekologiczne

Do 2024 r. zwiększą się unijne wydatki na rolnictwo ekologiczne w ramach PROW o 211 mln euro. Szansą na dofinansowanie tej gałęzi produkcji jest też Krajowy Program Odbudowy. A już po wakacjach Sejm ma się zająć nową ustawą o rolnictwie ekologicznym.  
05.07.2021., 13:07h
Unia Europejska planuje znacząco zwiększyć powierzchnię przeznaczoną pod uprawy ekologiczne. Strategia „Od pola do stołu” zakłada, że do 2030 roku będzie to 25% wszystkich upraw. Dla Polski to spore wyzwanie, gdyż obecnie powierzchnia upraw ekologicznych to tylko 3,5%. O to jak osiągnąć planowany cel europejski zapytała MRiRW posłanka Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej. 

W odpowiedzi resort rolnictwa poinformował, że krajowy cel rozwoju sektora rolnictwa ekologicznego jest m.in. uzależniony od podziału budżetu na realizację Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 oraz przedmiotem analiz ekspertów m. in. z IERiGŻ. Niezależnie jednak od prac na poziomie Planu Strategicznego, podejmowany jest szereg działań równoległych, mających na celu wprowadzenie ułatwień dla rolników oraz jednostek certyfikujących, a także zwiększających popyt na produkty ekologiczne oraz poziom ich wykorzystania.

Większe stawki PROW 


Od 2021 r. zostały podniesione, średnio o 27%, stawki płatności dla rolników realizujących obowiązania w ramach działania Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020. - Podniesienie stawek płatności było spowodowane tym, ...
Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 16:51