StoryEditor

Producenci zbóż obawiają się skutków wprowadzenia Europejskiego Zielonego Ładu

Ich zdaniem ograniczenia i nakazy zawarte w strategii „Od pola do stołu” spowodują spadek produkcji od minimum 20 proc. do nawet 50 proc.
02.07.2021., 14:07h

Podczas posiedzenia grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca podsumowano obecną sytuację rynkową w krajach Unii Europejskiej oraz prognoz plonów i zbiorów w UE w bieżącym sezonie. Według opinii przekazanej przez ekspertów, w Europie sytuacja będzie stabilna, a prognozy dobre, a we Francji zbiory znacznie lepsze niż przed rokiem.


Jaki będzie sezon 2021/22?

W przypadku Polski decydujące dla zbiorów będą najbliższe dni, ponieważ susza właśnie pokazuje swoje złe skutki. Zbiory będą z pewnością niższe niż w zakończonym sezonie, ale trzeba pamiętać, że był on rekordowy. W minionym sezonie wyeksportowaliśmy po niezłych cenach prawie 8 mln t. zbóż.

- W tym roku miało być także dobrze, a nawet bardzo dobrze jednak susza i upały, które są za nami zrobiły spore spustoszenie na polach, tym bardziej, że wegetacja była znacznie opóźniona i rośliny nie zaczęły przed nią nalewać ziarna. Opady który wreszcie przyszły były nierówne i nie wszędzie wystąpiły. Zbiory będą więc niższe ok. 10% i nie przekroczą 30 mln ton łącznie z kukurydzą. Średnia w UE będzie podobna jak sezon wcześniej głównie za sprawą dobrych plonów w Niemczech i Francji – powiedział uczestnik s...

Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 11:52