Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

600 tys. ton węgla dla rolników - nie wszyscy skorzystają, rezerwa za mała?

Obrazek

 

600 tys. ton węgla będzie skierowanych tylko do rolników. Dystrybucją zajmie się Polska Grupa Górnicza. Niestety rząd przyznaje, że kłopoty z węglem będą trwały latami. Z kolei Sejm przyjął wczoraj szereg przepisów, które mają złagodzić kryzys energetyczny.

wk30 września 2022, 11:28

Na ogromne problemy rolników z zaopatrzeniem w węgiel oraz jego cenami zwrócili podczas posiedzenia Sejmu posłowie, którzy poprosili ministerstwo aktywów państwowych o wyjaśnienia. - W Polsce według danych stowarzyszenia producentów pod osłonami, w szczególności producentów ogórka i pomidora, bo ten dział się bardzo rozwinął, jest ponad 800 ha tych upraw. W przeliczeniu na 1 ha upraw pod osłonami potrzeba miesięcznie 40–100 t węgla do ogrzewania, w zależności od sezonu. Ale to praktycznie tylko poza miesiącami wczesnowiosennymi. Każdego miesiąca potrzebne jest ogrzewanie tych obiektów, nie tylko dla uprawy, ale również dla utrzymania technicznego tych obiektów, ponieważ te obiekty nie są w stanie funkcjonować bez ogrzewania, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy jest śnieg – po prostu ten śnieg trzeba roztopić. Ale to dotyczy również drobiarzy i innych prowadzących działalność hodowlaną – we wczesnym okresie prowadzenia działalności hodowlanej potrzebny jest węgiel – mówił w Sejmie poseł Andrzej Grzyb z klubu Koalicja Polska.

Ministerstwo aktywów państwowych zapewniło, że rząd robi wszystko, aby zapewnić stałe wydobycie węgla z krajowych kopalni oraz dostawy z zagranicy. Ale w trosce o bezpieczeństwo żywnościowe kraju specjalna pula węgla została zarezerwowana dla rolników. - Pan premier Jacek Sasin, po uzgodnieniach z panem premierem Henrykiem Kowalczykiem, podjął decyzję o skierowaniu dodatkowych 600 tys. t węgla do rolnictwa. Taka dyspozycja została przekazana Polskiej Grupie Górniczej i Polska Grupa Górnicza to zadanie wykona -zapewniał posłów Piotr Pyzik wiceminister aktywów państwowych.


Kłopoty z węglem będą trwały latami

W ministerstwie aktywów państwowych odbyło się również spotkanie z producentami pomidorów. Przedstawiono tam sytuację związaną z dostępnością węgla w perspektywie kilku najbliższych lat. Niestety przekazane informację nie są optymistyczne. - Potrzebujemy minimum 2–3 lata, żeby, po pierwsze, wznowić produkcję węgla kamiennego w Polsce na takim poziomie, który byłby satysfakcjonujący dla rynku, czyli byłby w stanie zniwelować te mniej więcej 8,7 mln t, 8,5 mln t porosyjskiego, jak to się dzisiaj mówi, czyli tego węgla z importu. Dlatego rosyjskiego, że ten węgiel po prostu był najtańszy na rynku i dlatego prywatni przedsiębiorcy kupowali go i sprzedawali go na rynku, uzależniając nasz rynek od węgla rosyjskiego – tłumaczył wiceminister P. Pyzik.

Zamrożenie cen prądu

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejm przyjął pakiet ustaw, które mają poprawić sytuację obywateli oraz przedsiębiorców w związku ze skokowo rosnącymi cenami energii.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej zakłada zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 roku na poziomie z 2022 roku. Będą trzy limity zużycia prądu:

·       do 2 tys. kWh rocznie - dla wszystkich gospodarstw domowych;

·       do 2,6 tys. kWh rocznie - dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami;

·       do 3 tys. kWh rocznie - dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Na zamrożenie cen energii elektrycznej rząd zamierza przeznaczyć ok. 23 mld zł.

Pomoc dla producentów nawozów

Zrealizowano także zapowiedź wprowadzenia specjalnych dotacji dla branż energochłonnych, z której będą mogli skorzystać producenci nawozów.

Przyjęta ustawa daje Radzie Ministrów możliwości udzielenie wsparcia finansowego firmom, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone z uwagi na dynamiczny wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, wynikających z obecnej dynamicznej sytuacji na rynku energii. Wsparcie może być udzielone na pokrycie zwiększonych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej związanych ze wzrostem cen energii elektrycznej oraz gazu ziemnego.

Przyjęto także poprawkę, która czasowo zawiesza (do 30 kwietnia 2023 r) zakaz sprzedaży węgla brunatnego niespełniającego norm i kary za jego sprzedaż. Obecnie obowiązujące przepisy w ramach walki ze smogiem zabraniały sprzedaży węgla brunatnego gospodarstwom domowym.

wk

Fot. Envato ElementsWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)