StoryEditor

Kontrowersyjna dyrektywa o emisjach dotknie 184 tys. gospodarstw w UE!

  Rolnicy nie mogą być traktowani tak samo jak instalacje przemysłowe przekonuje Copa-Cogeca, która żąda od Komisji Europejskiej wycofania się z kontrowersyjnej dyrektywy o emisjach. Jej wprowadzenia pogorszy konkurencyjność unijnych rolników oraz nałoży na nich nowe niepotrzebne i kosztowne obciążenia administracyjne.
29.09.2022., 13:09h

Copa-Cogeca podkreśliła, że społeczność rolnicza wspiera unijne cele klimatyczne i robi wszystko co w jej mocy, aby zmniejszyć wpływ działalności rolniczej na środowisko poprzez stosowanie zrównoważonych praktyk. Może to doprowadzić do redukcji emisji amoniaku, metanu i tlenku azotu, bez uszczerbku dla produkcji żywności. Jednak propozycja Komisji dotycząca dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych (IED) nie bierze pod uwagę aspektu produkcji żywności i nakłada nadmierne ograniczenia na sektor rolny.

Co jest w dyrektywie IED?

Dyrektywa o emisjach przemysłowych (IED) zakłada, że gospodarstwa rodzinne powyżej 150 dużych jednostek przeliczeniowych (DJP), będą traktowane jako „instalacje rolno-przemysłowe”. Jednocześnie włącza pod działanie tych przepisów sektor bydła mięsnego. - Rolnicy w żadnym wypadku nie mogą być uznawani za przedsiębiorstwa „przemysłowe”. Ponadto porównanie to ma również negatywny wpływ na powszechne rozumienie rolnictwa przez konsumentów, co stwarza istotne ryzyko spadku zaufania konsumentów UE do unijnych produktów rolnych – czytamy w stanowisku Copa-Cogeca.

Projekt do gruntownej zmiany

Z analiz C...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 22:08