Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Albo nadzór na rzeźniami albo… 500 plus? Veto ministerstwa finansów

Obrazek

Ministerstwo finansów sprzeciwia się reformie systemu nadzoru nad rzeźniami. Zdaniem resortu ustawa jest źle policzona, a państwo ma teraz ważniejsze wydatki takie jak np. …program 500 plus.

wk5 listopada 2019, 17:40
Zakończyły się właśnie konsultacje społeczne i resortowe nad projektem ustawy o wzmocnieniu nadzoru nad ubojem zwierząt rzeźnych oraz bezpieczeństwem produktów pochodzenia zwierzęcego. Zakłada ona m.in. znaczne wzmocnienie finansowe i kadrowe Inspekcji Weterynaryjnej. W Ocenie Skutków Regulacji napisano m.in. o potrzebie zatrudnienie dodatkowych 2,5 tys. lekarzy weterynarii, którzy będą zarabiać 8 tys. zł oraz podwyżkach rzędu 2 tys. zł dla już zatrudnionych pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. O krytycznej ocenie ustawy w środowisku lekarzy weterynarii pisaliśmy już wcześniej. Teraz poznaliśmy opinię ministerstwa finansów, inwestycji i rozwoju.

Na wstępie MFIiR zauważyło, że w projekcie ustawy budżetowej na 2020 r. nie zaplanowano zwiększonych wydatków na realizacje ustawy o nadzorze nad rzeźniami. Wprawdzie posłowie podczas swoich prac mogą wprowadzać zmiany do ustawy budżetowej, ale wymaga to wskazania finansowania takich dodatkowych działań w ramach już przyznanego budżetu.
- Przyjmując do realizacji nowe zadania należy zwrócić uwagę na ograniczone możliwości finansowe budżetu państwa z uwagi na przyjęcie w tym roku i na kolejne lata programów realizujących nowe zadania (w tym: rozszerzenie programu „Rodzina 500+” i obniżenie kosztów pracy) - napisano w opinii ministerstwa finansów, które uważa, że proponowane rozwiązania powinny być neutralne dla budżetu państwa.

Resort finansów nie rozumie dlaczego rolnicy mają za darmo otrzymać papierowe książki służące do ewidencji leczenie zwierząt gospodarskich, a koszt ten przerzucono na budżet państwa. W ciągu 10 lat będzie to wydatek rzędu …174 mln zł !!!
- Rozwiązanie to budzi poważne zastrzeżenia w zakresie racjonalności gospodarowania środkami publicznymi - czytamy w opinii.

Ministerstwo finansów kwestionuje również kwestię planowanych w ustawie podwyżek dla Inspekcji Weterynaryjnej i pyta czy planowany wzrost wynagrodzeń w kwocie 2 tys. zł na etat jest zasadny.
- Nie jest również jasne, czy podwyżka w wysokości 2.000 zł miałaby dotyczyć również przejmowanych z rynku lekarzy wolnej praktyki, dla których projektodawca proponuje uposażenie na poziomie ok. 8.000 zł. Ponadto należy mieć na uwadze kwestie uposażenia innych inspekcji pracujących w terenie, które również mogą występować z postulatami zrównania wynagrodzeń z IW - napisano w opinii.

Zdaniem resortu finansów za niezbędne należy więc uznać ponowną analizę wielkości wydatków.

wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)