StoryEditor

ARiMR wypłaci dopłaty do końca czerwca

– Agencja kończy wypłatę dopłat bezpośrednich – do końca czerwca br. wszyscy rolnicy powinni mieć pieniądze na koncie – zapewnił dziś prezes ARiMR Daniel Obajtek.
14.06.2016., 11:06h

Obajtek stwierdził dziś, że Polska nie będzie korzystać z możliwości wydłużenia terminu wypłaty dopłat bezpośrednich za 2015 rok. 99,5% złożonych w ubiegłym roku wniosków jest już rozpatrzona i są dla nich wydane decyzje. Agencja rozdysponowała 14,104 mld zł z koperty na 2015 rok. To 98% dostępnej puli pieniędzy.

Centrum informatyczne przyspieszy wypłatę pieniędzy

Prezes poinformował również o nowym podejściu do kwestii informatycznych. Agencja planuje uruchomić własne centrum informatyczne – zlokalizowane w Lublinie – gdzie 70 informatyków ma dbać o system informatyczny obsługujący miedzy innymi wypłatę dopłat bezpośrednich. Zdaniem Obajtka ma to usprawnić funkcjonowanie samego systemu, gdyż to sama Agencja będzie mogła go modyfikować i dostosowywać do potrzeb. Ma to również pozwolić na ograniczenie kosztów funkcjonowania ARiMR.

Większa pula na "Modernizację"

Zastępca Prezesa Maria Fajger poinformowała również o planach dotyczących funduszy z PROW 2014-2020. Według zapewnień trwają prace dotyczące zwiększenia puli pomocy na działanie „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Złożone w bieżącym roku wnioski znacznie przekraczają limit dostępny dla tego naboru. Prezes Fajger nie zdradziła jednak o jaką pulę pieniędzy chodzi i czy wszyscy rolnicy, których wnioski spełnią kryteria formalne i punktowe, mogą liczyć na przyznanie pomocy.   gi

Fot. Ignaczewski

Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 08:44