Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Australijczycy walczą z plagą myszy. Gryzonie plądrują uprawy

Obrazek

Od początku roku niektóre części Australii, zwłaszcza stan Nowa Południowa Walia, cierpią z powodu najgorszej od dziesięcioleci plagi myszy.

Dominika Mulak24 maja 2021, 20:39
Australijczycy cały czas walczą z plagą myszy. Gryzonie niszczą uprawy, plądrują magazyny zboża, gryzą ludzi i przenoszą choroby, takie jak leptospiroza. Podobna plaga prawie 30 lat temu spowodowała w w tym kraju szkody w wysokości prawie 100 mln A$ (64 mln euro). Rząd Nowej Południowej Walii uruchomił już pakiet pomocowy o wartości 50 mln A$ (32 mln euro), aby zwalczyć inwazję myszy i pokryć wyrządzone przez nie szkody.

- Nie widzieliśmy plagi na taką skalę od początku lat 80-tych – powiedział minister rolnictwa stanu, Adam Marshall. Jego zdaniem, nadzieje, że chłodniejsze temperatury zimowe ograniczyłyby liczbę myszy, nie spełniły się.

Marshall ogłosił, że jako środek nadzwyczajny będzie teraz starał się o pozwolenie na użycie wcześniej zakazanej trucizny bromadialonu. Jego zdaniem, jest to najsilniejsza trucizna na myszy. Bromadiolon można kupić w Australii do użytku domowego. Jednak jego stosowanie nie jest dozwolone w gospodarstwach rolnych ze względu na ryzyko dla innych zwierząt.

W tej napiętej sytuacji, żądanie australijskiej grupy praw zwierząt PETA, aby nie zabijać myszy w imię „ludzkiej dominacji”, spotkało się z całkowitym niezrozumieniem wśród polityków i rolników. Rzeczniczka PETA, Aleesha Naxakis, powiedziała, że ciekawskie zwierzęta szukały tylko jedzenia i chciały przeżyć. Zasugerowała, że zamiast truć „niewinne” gryzonie, należy je delikatnie schwytać i wypuścić na wolność.

– Jedyna dobra mysz to martwa mysz – powiedział australijski wicepremier Michael McCormack w odpowiedzi na propozycję PETA. Z kolei wicepremier NSW John Barilaro nazwał ją „niedorzeczną” i „obrazą” dla dotkniętych plagą rolników i społeczności.

Źródło: AgE
Fot. Twitter


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)