StoryEditor

Awantura o pół miliarda złotych – kwota powinna trafić do rolników!

Sejmowa awantura o pół miliarda złotych. Poszło o niespodziewaną poprawkę, która pozostawia taką kwotę do dyspozycji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zdaniem opozycji to skok na kasę. Rząd broni się, że pieniądze będą przeznaczone m.in. na skup płodów rolnych.
26.05.2022., 12:05h

Sejm pracuje właśnie nad rządowym projektem ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności oraz niektórych innych ustaw.

Techniczna ustawa

- Projekt ma na celu umożliwienie elektronicznego składania wniosku o wpis do ewidencji producentów, sporządzania elektronicznych kopii dokumentów, co w założeniu ograniczy ilość miejsca przeznaczonego na przechowywanie akt spraw w postaci papierowej oraz umożliwi szybki dostęp do akt z każdego szczebla organizacyjnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Doprecyzowuje również prze przepisy w sprawie postępowań ze skopiowanymi elektronicznie dokumentami oraz z elektroniczną kopią dokumentów. Ustawa m.in. umożliwia wprowadzenie elektronicznego składania wniosku o wypłatę oraz wniosku o przyznanie pomocy, tzw. wniosku transferowego, w ramach działań zalesieniowych objętych PROW na lata 2004–2006 oraz PROW na lata 2007–2013 -  mówił w Sejmie poseł sprawozdawca Kazimierz Gołojuch.

Opozycja: to skok na kasę!

Mogłoby się wydawać, że taka techniczna ustawa nie wzbudzi w Sejmie większych emocji. Ale stało się inaczej w momencie, kiedy niespodziewanie Prawo i Sprawiedliwość, zgłosiło poprawkę do ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Zaproponowano w niej, aby w 2022 r. kwotę 500 mln zł z nadwyżki środków finansowych pozostającej po uregulowaniu zobowiązań Zasobu Skarbu Państwa Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, nie wpłacał do budżetu państwa. - Powiem to normalnym językiem. Ta poprawka pozwoli rządzącym położyć łapę na kwocie 500 mln zł, która należy się rolnikom. To jest skandal o wartości 0,5 mld zł. Pieniądze pochodzące od rolników, pieniądze za sprzedaż i dzierżawę państwowej ziemi zamiast na wsparcie rolników i rolnictwa trafią do dyspozycji polityków. Nie będzie społecznej kontroli. W złożonej wczoraj poprawce napisano, że Krajowy Ośrodek Wparcia Rolnictwa zamiast wpłacić środki do budżetu, przeznaczy je m.in. na zakup akcji i udziałów w spółkach prawa handlowego oraz pożyczki na zakup środków do produkcji rolnej. Z tego miejsca pytam publicznie: Czy chodzi o pieniądze dla Krajowej Grupy Spożywczej? Ile z tego 0,5 mld – 200, 300, a może 500 mln zł – pochłonie wasz holding?- pytał w Sejmie poseł Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej. - To nie żadna wrzutka, to po prostu klasyczny skok na kasę. Skok na pół miliarda – kontynuowała posłanka Dorota Niedziela z PO.

Będzie państwowy skup płodów rolnych?

Przedstawiciel rządu tłumaczył, że pieniądze nie trafią wprawdzie do budżetu państwa, ale na pewno trafią do rolników. – Tych dodatkowych 500 mln zł, które stanowią nadwyżkę, przekazujemy rzeczywiście na cele, które dzisiaj są kluczowe z punktu widzenia polskich rolników. Tutaj, z tej mównicy państwo apelowaliście o to, abyśmy przekazali te pieniądze rolnikom, i my to właśnie robimy: przekazujemy tych 500 mln zł polskim rolnikom. Te pieniądze będą przekazane na skup przede wszystkim w pierwszej kolejności owoców miękkich, a później pszenicy, ziemniaków i innych produktów – zapewniał z mównicy sejmowej wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra, którego zdaniem jest to konieczne w obecnej sytuacji rynkowej wywołanej agresją Rosji na Ukrainę. 

Na co pójdą pieniądze z KOWR? 

Z interpelacji posłanki Doroty Niedzieli wynika jednak, że pieniądze będą wydane nie tylko na skup płodów rolnych. Do dyspozycji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa będzie kwota 500 mln zł, „w tym 300 mln zł na udzielanie pożyczek na skup lub przetwarzanie produktów rolnych oraz 200 mln zł na zakup akcji lub udziałów w spółkach prawa handlowego a także nabywania na własność Skarbu Państwa nieruchomości rolnych w celu poprawy struktury obszarowej gospodarstw rolnych – napisał wiceminister K. Ciecióra.

wk

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 05:01