StoryEditor

Badanie techniczne opryskiwacza przed sezonem. Gdzie można je wykonać?

Konsekwencje źle przeprowadzonego zabiegu bywają poważne zarówno dla samej uprawy, jak i dla środowiska naturalnego. Dlatego każdy posiadacz opryskiwacza wie, jak ważny jest jego stan techniczny. Badania są obowiązkowe. Zobacz, gdzie można je wykonać!
26.01.2021., 17:01h

Wadliwie działające maszyny opryskujące mogą doprowadzić do skażeń punktowych w przyrodzie i tym samym być powodem zagrożenia zdrowia, a nawet życia operatora czy konsumenta. Nie mniej ważny jest fakt, że nie tylko unikanie przeprowadzania obowiązkowych badań technicznych jest zagrożone karą grzywny, ale również użytkowanie sprzętu niesprawnego technicznie lub źle skalibrowanego.

Ponadto, inspektor wojewódzki ma prawo wysłać próbki płodów rolnych do badań laboratoryjnych i na ich podstawie, jeśli normy środków ochrony roślin są przekroczone i zagrażają życiu lub zdrowiu konsumentów, zakazać wprowadzenia ich do obrotu (na podstawie art. 46 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).

Każdy posiadacz opryskiwacza ma obowiązek przeprowadzać okresowe badania techniczne, które potwierdzają jego prawidłowe działanie. Obowiązkowym badaniom podlegają:

  1. opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne polowe;
  2. opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne sadownicze;
  3. opryskiwacze wyposażone w belkę opryskową montowane na pojazdach kolejowych;
  4. sprzęt przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin montowany na pojazdach kolejowych;
  5. urządzenia przeznaczone do zaprawiania nasion, inne niż przemysłowe;
  6. instalacje przeznaczone do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku lub zamgławiania w szklarniach lub tunelach foliowych;
  7. sprzęt samobieżny lub ciągnikowy przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin w formie granulatu;
  8. sprzęt agrolotniczy;
  9. sprzęt przeznaczony do stosowania środków ochrony roślin w formie oprysku, inny niż wymieniony nie będący opryskiwaczem ręcznym lub plecakowym, którego pojemność zbiornika przekracza 30 litrów.

Gdzie wykonać badanie techniczne?

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikował na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa listę jednostek, w których przeprowadzenie badań sprawności technicznej opryskiwaczy ciągnikowych lub samobieżnych polowych jest możliwe. Zobacz listę tutaj!

Jednostki ujęte w spisie spełniają wymagania, które obowiązują od dnia 1.01.2021 r.

Każda kontrola techniczna maszyn wykorzystywanych do zabiegów ochrony roślin musi być potwierdzona i uwzględniona w rejestrze prowadzonym przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa. Lista rejestrów dostępna tutaj!

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał, źródło: tygodnik-rolniczy.pl
Zdjęcie: Pixabay

Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 19:19