StoryEditor

Wielkopolska: wilków coraz więcej, rolnicy zaniepokojeni

W ostatnich dniach w sieci pojawiło się mnóstwo sygnałów o wilkach grasujących w różnych regionach Wielkopolski. Coraz liczniejsza populacja stanowi zagrożenie dla rolników. Ci, nie ukrywają swoich obaw, dlatego Wielkopolska Izba Rolnicza postanowiła zaapelować w tej sprawie do ministra klimatu i środowiska.
26.01.2021., 17:01h
W ostatnich dniach na portalach społecznościowych pojawia się mnóstwo zdjęć ukazujących wilki przy domostwach, czy na głównych drogach wiejskich. Co gorsza, pojawiają się również drastyczne fotografie psów, które nie przeżyły spotkania z drapieżnikiem. Rolnicy z Wielkopolski nie ukrywają swoich obaw, zwłaszcza, że niektórym zdarzyło się już stanąć oko w oko ze zwierzęciem podczas prac na polu.

Wielkopolska Izba Rolnicza, w imieniu rolników, postanowiła zaapelować do ministra klimatu i środowiska o podjęcie pilnych działań w zakresie zarządzania populacją wilka. Treść listu przedstawiamy poniżej.

Szanowny Panie Ministrze,

Wielkopolska Izba Rolnicza wyraża swoje zaniepokojenie związane z coraz liczniejszą populacją wilka w naszym regionie. W imieniu wielkopolskich rolników oraz mieszkańców wsi i miasteczek, zwracamy się z prośbą o podjęcie działań, które nakierowane będą przede wszystkim na działania prewencyjne związane z ewentualnym zagrożeniem jakie może nieść bezpośredni kontakt człowieka z tym gatunkiem oraz z drugiej strony na określeniu rzeczywistej jego populacji.

Portale społecznościowe pełne są informacji zawierających zdjęcia wilków przy domostwach, na głównych drogach wiejskich, czy też zawierają drastyczne fotografie psów domowych, które nie przeżyły takiego spotkania. Rolnicy zgłaszają przedstawicielom wielkopolskiego samorządu rolniczego przypadki kontaktu z wilkiem na polach podczas prac. Zauważalne jest również zwiększenie bytowania zwierzyny leśnej która szuka schronienia przed wilkiem na otwartych przestrzeniach pól, czy tez bliżej domostw ludzkich właśnie na tych terenach, na których widziano przedstawicieli tego gatunku. Oczywiście wiąże się to ze zwiększonymi stratami płodach i plonach rolnych spowodowanymi przez zwierzynę łowną, co ma swoje przełożenie na zmniejszoną dochodowość rolników oraz zwieszenie wypłat odszkodowań w tym zakresie przez koła łowieckie.

Wielkopolska Izba Rolnicza zdaje sobie sprawę z konieczności ochrony gatunków zagrożonych. Jako reprezentant grupy społecznej nierozerwalnie związanej z przyrodą stoimy na stanowisku, że wszelkie działania nakierowane na ochronę przyrody i jej składowych, są niezbędne i przyniosą korzyści każdemu n nas. Jednakże w tych działania konieczne jest również uzyskanie pewnej równowagi i wprowadzenie racjonalnego planu, który uwzględni właśnie taką sytuację z jaką się obecnie zmagamy, a więc gwałtownego wzrostu populacji gatunku chronionego. Należy podkreślić pozytywny fakt, że prowadzone działania ochronne dla tego gatunku przyniosły efekt, jednak teraz należy się zastanowić, jakie powinno być dalsze postępowanie wobec tego gatunku i konieczność zachowania przy tym bezpieczeństwa ludzi.

Równolegle z działaniami nakierowanymi na prace i rozwiązania związane z dalszym wzrostem populacji wilka i zagrożeniami jakie może on nieść, powinno się przeprowadzić szeroką akcję informacyjną dla rolników, mieszkańców wsi i miasteczek, ale i większych miast odwiedzających kompleksy leśne. Wiedza społeczeństwa w zakresie zachowania się w przypadku spotkania z wilkiem jest niewystarczająca. Dotychczas przeprowadzone działania np. przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w 2018 roku ”Czy taki wilk straszny jak go malują?”, czy też w 2019 roku forum dyskusyjne pn. „O wilku mowa” skierowane były do w zasadzie wąskiego grona osób związanych zawodowo z tą tematyką lub z racji zajmowanej funkcji. Zdaniem wielkopolskiego samorządu rolniczego konieczne jest przeprowadzenie akcji informacyjnej dostosowanej do specyfiki danej grupy z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i postępowania w przypadku kontaktu z tym gatunkiem. Zwracamy uwagę, że dalsze bagatelizowanie nadmiernie rozwijającej się populacji wilka może doprowadzić nie tylko do strat w naszych gospodarstwach rolnych, ale i doprowadzić do tragedii w wyniku bezpośrednich ataków na ludzi.

W związku z powyższym apelujemy do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie podjęcia pilnych działań w zakresie zarządzania populacją wilka.

Z poważaniem
Prezes
 Wielkopolskiej Izby Rolniczej

Piotr WalkowskiŹródło: WIR
Fot. Pixabay
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 18:01