StoryEditor

Będą cięcia w wydatkach na postęp biologiczny

Rząd planuje drastyczne cięcia w tegorocznych wydatkach na postęp biologiczny. Organizacje rolnicze protestują i twierdzą, że doprowadzi to do dezorganizacji polskiej hodowli i nieodwracalnych strat.
14.05.2019., 14:05h
Niedawno informowaliśmy o planowanych przez rząd drastycznych oszczędnościach w wieloletnich programach naukowych realizowanych przez instytuty rolnicze. Tymczasem teraz okazuje się, że to nie koniec cięć w budżecie rolnym. Do konsultacji społecznych przekazano właśnie projekt rozporządzenia zakładający znaczne ograniczenia wydatków na postęp biologiczny. W uzasadnieniu projektu napisano, że jest to konieczne w związku z „blokadą wydatków budżetu państwa zaplanowanych w ustawie budżetowej na rok 2019 r.”. Cięcia będą drastyczne, gdyż budżet na postęp biologiczny spadnie z 89 mln zł do kwoty 40 mln zł.

Swoją opinię na ten temat wydali już hodowcy bydła mlecznego i mięsnego, świń, koni, owiec, kóz i drobiu zrzeszeni w związkach branżowych, którzy jednogłośnie zażądali wycofania projektu rozporządzenia. – Zmniejszenie rocznych stawek dotacji o około 57,68% w stosunku do obecnie obowiązujących zdezorganizuje hodowlę zwierząt w Polsce i doprowadzi do ogromnych, nieodwracalnych w najbliższej przyszłości strat – napisali hodowcy w piśmie przesłanym do MRiRW.

Organizacje hodowców zwróciły uwagę, że to nie one są beneficj...
Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 20:03