StoryEditor

Ceny nawozów dalej rosną, a to nie koniec. Ile potrzeba pszenicy do zakupu nawozów?

Na starcie nowego sezonu krajowe ceny nawozów azotowych wzrosły. Nawozy azotowe drożeją także na rynkach zagranicznych, co producenci tłumaczą wzrostem ceny ropy naftowej na giełdach. Ile kosztują aktualnie nawozy w Polsce?
28.08.2023., 12:08h
Rok temu w sierpniu, w szczytowym momencie po wybuchu wojny, ceny gazu sięgały 350 euro za MWh, a w tym roku są prawie dziesięć razy niższe. W holenderskim hubie TFF (21.08.2023 r.) gaz w kontraktach na wrzesień kosztował 36,41 euro za MWh. Liczący na rosnące zapotrzebowanie rynku producenci nawozów azotowych, nie mając innego wytłumaczenia, wzrost cen nawozów uzasadniają rosnącymi kosztami dystrybucji, w tym cenami ropy naftowej. Od początku lipca do pierwszych dni sierpnia ropa WTI podrożała z 70,26 USD/baryłkę do 83,24 dolarów. I choć drugi tydzień sierpnia przynosi lekkie spadki – do 81,23 USD/baryłkę, w ciągu miesiąca ropa naftowa podrożała o 15%.

Ceny wszędzie do góry. Ceny nawozów w Niemczech i w Polsce

Polska, będąc w gronie dziesięciu największych eksporterów nawozów azotowych, dwa miejsca za Niemcami, dostosowuje swoje ceny do tendencji panującej w Europie. Jednak trudno się oprzeć wrażeniu, że polskie ceny z jakiegoś powodu są zawsze o kilkadziesiąt euro wyższe.


Zobacz także: SONDA NAWOZOWA: Mocny spadek cen mocznika. Jakie są ceny nawozów po zakończeniu indyjskiego przetargu?


W Niemczech najtańszym regionem są ws...
Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 12:38