StoryEditor

Izby rolnicze: jak zdobyć zaufanie rolnika

Izby rolnicze są jedynym ugruntowanym samorządem reprezentującym wszystkich rolników. Jednak w terenie o znaczeniu i roli izb rolnicy mają różne zdanie. Z czego to wynika, zapytaliśmy przedstawicieli, szefów kilku rolniczych samorządów z różnych regionów kraju.
24.08.2023., 09:08h
Na 24 września wyznaczono termin wyborów do izb rolniczych. Samorządu rolniczego, którego podwaliny sięgają ustawy z 1995 roku, nadającej ramy prawne dla funkcjonowania izb rolniczych po zmianach ustrojowych w 1989 roku. Przez ostatnie ponad 27 lat w wielu regionach kraju rolnictwo diametralnie zmieniło swoje oblicze, z każdym rokiem postępuje koncentracja gospodarstw, rzeczywistych – aktywnych rolników na wsi jest coraz mniej. Zmienia się także postrzeganie i oczekiwanie wobec rolniczego samorządu. Wielu rolników jest zadowolonych z izb rolniczych, ale nie brakuje też takich, którzy uważają, że izby nie spełniają ich oczekiwań i nie są mocną reprezentacją rolników.
Prezesom niektórych izb rolniczych zadaliśmy pytanie: dlaczego izbom nie udało się zdobyć statusu uznanej reprezentacji rolników i czego potrzeba izbom, by zdecydowana większość rolników postrzegała izby jako organizację dbającą o ich interesy?

Krajowa Rada Izb Rolniczych - Izby zdobyły swoje miejsce na wsi

Mamy taką mentalność, że rolnicy są indywidualistami i często brakuje społecznej aktywności. Rolnicy mają wielkie oczekiwania od różnych organizacji i osób, ale sami n...
Pozostało 93% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 12:41