Zaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Ceny usług rolniczych w maju 2022: Ile zapłaci rolnik?

Rolnicy coraz częściej korzystają z usług rolniczych w pracach polowych. Niestety, przy wysokich cenach paliw, w tym sezonie za siew i zabiegi pielęgnacyjne będzie trzeba sporo zapłacić. Ile kosztują usługi rolnicze?

Aneta Lewandowska17 maja 2022, 16:22

W tym artykule dowiesz się:

Ile trzeba zapłacić za opryski i rozsiew nawozów?

Ile kosztuje zbiór i koszenie traw i żyta?

Ile kosztuje zbiór zielonek sieczkarnią?

Ile kosztuje orka przedsiewna?

Ile kosztuje wywóz gnojowicy?

Ile kosztuje transport rolniczy?

Podając ceny usług rolniczych należy liczyć się z tym, że stawki zazwyczaj ustalane są indywidualnie dla danego gospodarstwa. Koszty różnią się w zależności od np. regionu, areału, ukształtowania terenu, wielkości maszyny, stopnia trudności uprawy czy zbioru oraz aktualnych cen paliwa, które utrzymują się na wysokim poziomie.

 Koszty usług poszły w górę, jak wszystkiego, ale te podwyżki są uzasadnione. Rozumiem to dlatego, że oprócz tego, że po części z nich korzystam, to poza tym także je wykonuję. Podrożały ceny paliw, części amortyzacyjnych i robocizny. Niestety niewiele z tym możemy zrobić, bo wszystko drożeje – mówi Grzegorz Przeździecki, rolnik z woj. podlaskiego. 

Chociaż ofert nie brakuje i coraz więcej młodych rolników decyduje się na rozpoczęcie działalności usługowej, może okazać się, że zabraknie chętnych w niektórych częściach kraju, gdzie ceny usług są dwukrotnie wyższe, niż w innych regionach. Stawki różnią się także znacząco w porównaniu z wiosną 2021 r. – na forach internetowych usługodawcy zaznaczają, że musieli podnieść ceny o ok. 80%, żeby „wyjść na zero”, nie wspominając o zarobku.


Pozostało 87 % tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów top agrar Premium.

Tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu. Skorzystaj ze specjalnej oferty i dołącz do grona czytelników Strefy Premium już teraz!

Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.

SubskrybujZaloguj się
Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ