StoryEditor

Co rok to urok, czyli ubezpiecz uprawy

W 2015 r. w skali kraju swe uprawy na 3,2 mln ha ubezpieczyło 143 tys. rolników. Dla porównania, jeszcze 8 lat temu powierzchnia chronionych upraw wynosiła niespełna 0,8 mln ha.
30.10.2015., 12:10h

Wszyscy związani z rolnictwem – zarówno sami rolnicy, samorządowcy, jak i ubezpieczyciele – mają w pamięci rok 2012. Wówczas mieliśmy do czynienia z dramatycznymi zjawiskami pogodowymi i ogromnymi szkodami w uprawach. Wtedy właśnie zima, a dokładnie ujemne skutki przezimowania przez brak pokrywy śnieżnej spowodowały największe spustoszenia na polach. Ratunkiem pozostały na gwałt wysiewane wiosną gatunki jare.

Rok później, wiosną 2013 roku, ujemne skutki przezimowania nie były już aż tak dotkliwe, ale jeśli ktoś pomyślał, że tak tragiczny rok, jak 2012 już się nie powtórzy, to rację miał tylko częściowo i szybko się o tym przekonał. W 2013 najwięcej szkód spowodował bowiem grad. Najwięcej zniszczeń było, jak rok wcześniej, w woj. lubuskim, Wielkopolsce, na Kujawach oraz Warmii i Mazurach. Wartym uwagi przykładem tego typu zniszczeń może być silne gradobicie, które wystąpiło w 2013 roku koło Mielca. Grad zniszczył tam ponad tysiąc hektarów, praktycznie sto procent upraw, głównie kukurydzy, pszenicy i rzepaku. Straty w skali jednej tylko wsi wyniosły 3 miliony złotych. Dla odmiany w 2014 roku grad wyrządził mniejsze szkody. Za ogromne straty ponownie jednak odpowiadał w 2015.

Czy wystarczy ubezpieczyć się tylko przed przezimowaniem i gradem? Niestety, jeśli ktoś założył, że przechytrzy pogodę i naturę, na ziemię (w dodatku bardzo zimną) sprowadziły go w ubiegłym roku przymrozki wiosenne. Najbardziej dotkliwe miały miejsce 16 – 17 kwietnia i 4 – 6 maja 2014 r. Najmocniej  zniszczone zostały uprawy w pasie biegnącym z południowego zachodu Polski na jej północny wschód. Największe straty dotknęły właścicieli pól w zaniżeniach tzw. zastoiskach przymrozkowych i mocno wpłynęły na plonowanie rzepaku ozimego.

Concordia Ubezpieczenia podaje, że w 2014 roku z tytułu szkód wywołanych przymrozkami wiosennymi wypłaciła 2700 poszkodowanym 38 mln zł odszkodowań. W 2014 roku wypłaty z tytułu szkód przymrozkowych były 25 razy większe niż za te same szkody zaledwie rok wcześniej.
fot. Łuczak

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 18:13