Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Dopłaty bezpośrednie: jest zgoda KE na wyższe zaliczki

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku rolnicy ponownie dostaną wyższe zaliczki na dopłaty bezpośrednie. Komisja Europejska dała właśnie zielone światło państwom członkowskim na wypłatę 70 proc. dopłat zamiast standardowych 50 proc. 

Kamila Szałaj10 sierpnia 2021, 09:10

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zgodziła się, by kraje unijne wypłaciły rolnikom wyższe zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. KE chce w ten sposób złagodzić skutki pandemii koronawirusa i ekstremalnych zjawisk pogodowych, które tego lata szczególnie dotykają sektor rolny. Zdaniem unijnych urzędników ma to poprawić sytuację ekonomiczną gospodarstw i ułatwić im przygotowanie się do kolejnego sezonu. 

- Komisja Europejska wspiera rolników doświadczonych przez kryzys Covid i przez klęski żywiołowe, dlatego umożliwia państwom członkowskim przyśpieszenie i zwiększenie zaliczkowych płatności WPR, zarówno dopłat jak i płatności na rozwój obszarów wiejskich – napisał na Twitterze Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa. 

Podobnie jak w poprzednich latach, Komisja Europejska chce, by rolnicy otrzymywali od połowy października zaliczki na dopłaty bezpośrednie w wysokości 70 proc. pełnej płatności (zamiast standardowych 50 proc.). Z kolei w przypadku dopłat obszarowych z PROW ma to być 85 proc. (zamiast standardowych 75 proc.). 

Czy wyższe zaliczki otrzymają także polscy rolnicy? Nie ma jeszcze oficjalnej decyzji resortu rolnictwa w tej sprawie, ale biorąc pod uwagę fakt, iż w ostatnich latach ARiMR wypłacał 70-proc. dopłat, możemy spodziewać się, że tak będzie i tym razem.

Jakie będą stawki?


W tym roku będą realizowane następujące płatności bezpośrednie:

  • Jednolita płatność obszarową (JPO) 
  • Płatność z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska (tzw. płatność za zazielenienie) 
  • Płatność dla młodych rolników 
  • Płatność dodatkową (redystrybucyjną) 
  • Płatności związane z produkcją 
  • Płatności w ramach przejściowego wsparcia krajowego 
  • System dla małych gospodarstw 

Dokładne stawki płatności poznamy na przełomie września i października. Wtedy to, jak co roku, Europejski Bank Centralny opublikuje kurs wymiany, po którym przeliczane będą dopłaty, a minister rolnictwa w drodze rozporządzenia ogłosi stawki. Przypomnijmy tylko, że w 2020 roku kurs ten wyniósł 4,5462 zł za 1 EUR.

Kamila Szałaj


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)