StoryEditor

Czy Krajowa Rada Spółdzielcza dostanie dofinansowanie na prace w Copa-Cogeca?

Krajowa Rada Spółdzielcza także powinna uzyskać dofinansowanie na działanie w Copa-Cogeca - zdecydował Senat. Ustawa wróci teraz do Sejmu, ale ministerstwo rolnictwo nie zgadza się na takie rozwiązanie, bo Krajowa Rada Spółdzielcza nie jest członkiem tych organizacji. 
09.08.2021., 12:08h
Podczas dyskusji w Senacie nad ustawą, która gwarantuje polskim organizacjom rolniczym sfinansowanie udziału w pracach m.in. Copa-Cogeca, senator Jerzy Mężydło zaproponował, aby do ich listy ponownie dopisać Krajową Radę Spółdzielczą.

Ministerstwo rolnictwa sprzeciwiało się tym pomysłom już podczas wcześniejszej dyskusji w Sejmie. Zdaniem MRiRW poprawka nie ma sensu, ponieważ Krajowa Rada Spółdzielcza do tej pory nie uzyskała członkostwa w Głównym Komitecie Spółdzielczości Rolniczej (Cogeca).

- Zapis w ustawie nie gwarantuje przyjęcia do organizacji. To organizacje decydują o tym, kto będzie włączony. Ten zapis był martwy, oni nie mogli korzystać z żadnych środków, dotacji z tego tytułu – tłumaczył senator Jerzy Chróścikowski z Prawa i Sprawiedliwości.  

O przyjęciu nowych członków Copa-Cogeca decyduje bowiem sama Copa-Cogeca, która do tej pory nie wyraziła zgody na przyjęcie Krajowej Rady Spółdzielczej.

Niespodziewane wyniki głosowania

W trakcie głosowanie nad wnioskiem przewodniczącego senackiej komisji rolnictwa o przyjęcie ustawy bez poprawek padł remis (48 głosów za, 48 przeciw, 2 głosy wstrzymujące się). W efekcie wniosek przepadł i następnie poddano pod głosowanie wniosek zmierzają do rozszerzenia zakresu regulacji ustawy o przepisy przewidujące, że w latach 2021–2026 koszty związane z uczestnictwem Krajowej Rady Spółdzielczej w Głównym Komitecie Spółdzielczości Rolniczej – COGECA. Za jego przyjęciem opowiedziało się 50 senatorów, 45 było przeciw, a 1 osoba wstrzymał się od głosu.

W efekcie ustawa wróci teraz do Sejmu.

Co będziemy finansować?  

Projekt zakłada dofinansowanie składek członkowskich i kosztów obsługi w języku polskim prac w Copa-Cogeca, ale także w Europejskiej Radzie Młodych Rolników (CEJA) oraz w Grupie Pracodawców Rolniczych Organizacji Zawodowych Unii Europejskiej (GEOPA), na poziomie co najmniej 95% kosztów. Sama składka członkowska Polski w Copa-Cogeca wynosi 300 tys. euro rocznie. Ustawa zakłada, że budżet państwa wspomoże organizacje rolnicze w latach 2021–2026 kwotą 24 mln zł.

- Polskie organizacje rolnicze zrzeszone w Komitecie Rolniczych Organizacji Zawodowych (COPA) i w Głównym Komitecie Spółdzielczości Rolniczej (COGECA) wypracowały znaczącą pozycję wśród członków COPA-COGECA. Ich uczestnictwo to nie tylko udział w pracach grup roboczych i gremiów tych organizacji rolniczych, ale również organizowanie konferencji i kongresów. Służą one wymianie poglądów i wypracowywaniu stanowisk w zakresie proponowanych przez Komisję Europejską regulacji prawnych dotyczących rolnictwa i obszarów wiejskich. Aktualnie kluczowymi kwestiami omawianymi na forum UE są pandemia koronawirusa, budżet na rolnictwo w nowej perspektywie finansowej i nowa Wspólna Polityka Rolna – napisano w uzasadnieniu ustawy.

wk
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 14:10