StoryEditor

Dopłaty bezpośrednie: jest zgoda KE na wyższe zaliczki

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku rolnicy ponownie dostaną wyższe zaliczki na dopłaty bezpośrednie. Komisja Europejska dała właśnie zielone światło państwom członkowskim na wypłatę 70 proc. dopłat zamiast standardowych 50 proc. 
10.08.2021., 09:08h

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zgodziła się, by kraje unijne wypłaciły rolnikom wyższe zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. KE chce w ten sposób złagodzić skutki pandemii koronawirusa i ekstremalnych zjawisk pogodowych, które tego lata szczególnie dotykają sektor rolny. Zdaniem unijnych urzędników ma to poprawić sytuację ekonomiczną gospodarstw i ułatwić im przygotowanie się do kolejnego sezonu. 

- Komisja Europejska wspiera rolników doświadczonych przez kryzys Covid i przez klęski żywiołowe, dlatego umożliwia państwom członkowskim przyśpieszenie i zwiększenie zaliczkowych płatności WPR, zarówno dopłat jak i płatności na rozwój obszarów wiejskich – napisał na Twitterze Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa. 

Podobnie jak w poprzednich latach, Komisja Europejska chce, by rolnicy otrzymywali od połowy października zaliczki na dopłaty bezpośrednie w wysokości 70 proc. pełnej płatności (zamiast standardowych 50 proc.). Z kolei w przypadku dopłat obszarowych z PROW ma to być 85 proc. (zamiast standardowych 75 proc.). 

Czy wyższe zaliczki otrzymają także polscy rolnicy? Nie ma jeszcze oficjalnej decyzji resortu rolnictwa w tej sprawie, ale biorąc pod uwagę fakt, iż w ostatnich latach ARiMR wypłacał 70-proc. dopłat, możemy spodziewać się, że tak będzie i tym razem.

Jakie będą stawki?


W tym roku będą realizowane następujące płatności bezpośrednie:

  • Jednolita płatność obszarową (JPO) 
  • Płatność z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska (tzw. płatność za zazielenienie) 
  • Płatność dla młodych rolników 
  • Płatność dodatkową (redystrybucyjną) 
  • Płatności związane z produkcją 
  • Płatności w ramach przejściowego wsparcia krajowego 
  • System dla małych gospodarstw 

Dokładne stawki płatności poznamy na przełomie września i października. Wtedy to, jak co roku, Europejski Bank Centralny opublikuje kurs wymiany, po którym przeliczane będą dopłaty, a minister rolnictwa w drodze rozporządzenia ogłosi stawki. Przypomnijmy tylko, że w 2020 roku kurs ten wyniósł 4,5462 zł za 1 EUR.

Kamila Szałaj
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 19:13