StoryEditor

Dopłaty do nawozów: termin decyzji przesunięto. Jak miałaby wyglądać ta pomoc?

Janusz Wojciechowski komisarz ds. rolnictwa KE poinformował, że przesunie termin podjęcia decyzji w sprawie dopłat do nawozów i dalszej oceny funkcjonowania rynku. Kiedy decyzja i jak ta pomoc miałaby wyglądać? 
02.03.2022., 09:03h

Rolnicy czekają na zgodę Komisji Europejskiej w sprawie specjalnej pomocy wynikającej z bardzo wysokich cen nawozów azotowych i wieloskładnikowych - dopłat do nawozów. Wojciechowski podał informację na swoim Twitterze, że ze względu na poważną sytuację na Wschodzie decyzja w tej sprawie zapadnie dopiero 8 marca. Nie będzie to jednak tylko decyzja w sprawie dopłat, ale także zamierza przedstawić listę działań, które mają uregulować sytuację na rynku nawozów i zapobiec dalszym wzrostom cen. 

- Ze względu na dramatyczny kontekst geopolityczny komunikat Komisji Europejskiej w sprawie cen energii i żywności wymaga dostosowania do nowej sytuacji i zostanie przesunięty o tydzień. Zostaną w nim zawarte wskazówki dla państw członkowskich, jakie narzędzia będą dostępne w celu rozwiązania tych problemów – wyjaśnił Wojciechowski Twitterze.

Jedną z opcji, rozważanych przez KE, ma być złagodzenie ceł importowych i antydumpingowych. W unijnych przepisach handlowych istnieje klauzula, która dopuszcza tymczasowe zawieszenie ceł antydumpingowych. Ich wysokość w przypadku nawozów wynosi od 30 do 40 euro za tonę, w zależności od konkretnego środka.

O zgodę na zastosowanie tej nadzwyczajnej pomocy apelował do KE Mateusz Morawiecki. Z kolei Henryk Kowalczyk oraz Ryszard Bartosik zapewniają, że w budżecie krajowym są na ten cel zabezpieczone środki w kwocie 3-4 mld zł, a dokładniej 500 zł/t nawozu, a rząd czeka jedynie na zielone światło z KE. Wówczas pojawi się stosowne rozporządzenie, a Agencja uruchomi nabór wniosków. To niestety kwota o połowę mniejsza niż ta o którą apelowały związki rolnicze. 500 zł do tony nawozu w niewielkim stopniu zrekompensuje straty. Ceny nawozów azotowych od zeszłego roku wzrosły o 200-300%. Jak mają wyglądać dopłaty do nawozów? 

We wczorajszym programie Rolniczy temat, z udziałem Ryszarda Bartosika, który możesz w całości obejrzeć poniżej, wiceminister podkreślił, że w budżecie krajowym są zabezpieczone na ten cel środki finansowe

- Rolnicy, którzy mają środki finansowe na zakup nawozów, nie powinni się wstrzymywać z zakupem, bo terminy agrotechniczne są nieubłagane i nie mamy na co czekać. Jeśli będzie pozytywna decyzja Brukseli, będziemy od września ubiegłego roku brali pod uwagę, faktury na mocy których będziemy wspierać rolników, ale pod warunkiem jeśli dostaniemy zielone światło z Brukseli. To wsparcie będzie działało wstecz - mówił wczoraj Ryszard Bartosik podczas rozmowy z red. naczelnym top agrar Polska Karolem Bujoczkiem. 

oprac. dkol/ksz
Fot. Envato elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 14:18