StoryEditor

PE przyjął wniosek Ukrainy o niezwłoczne przyjęcie do UE

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Unii Europejskiej o niezwłoczne przyjęcie Ukrainy do UE. Podpisał wniosek, który został już zarejestrowany w Brukseli. 
01.03.2022., 17:03h

We wtorek (1 marca br.) po południu Parlament Europejski przyjął wniosek i rozpoczął przyśpieszoną procedurę rekrutacyjną. Prezydenci 8 państw UE opowiedzieli się za przyjęciem. Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego podała, że przyjęła wniosek Ukrainy, która w trybie nadzwyczajnym chce przystąpić do UE.

– Uznajemy europejską perspektywę Ukrainy. Jak wyraźnie stwierdza nasza rezolucja, z zadowoleniem przyjmujemy, panie prezydencie, wniosek Ukrainy o status kandydata i będziemy pracować nad tym celem. Musimy wspólnie stawić czoło przyszłości – stwierdziła Metsola. Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola określiła cztery zasady mające duże znaczenie dla przyszłości Unii Europejskiej – uniezależnienie od rosyjskiego gazu, zabezpieczenie zobowiązań i finansów, podniesienie bezpieczeństwa i obrony. Jako ostatnią Metsola wymieniła walkę z kampanią dezinformacyjną Kremla.

- Ten Parlament Europejski zawsze będzie przyjacielem. Nie ma tu miejsca dla agresorów i podżegaczy wojennych - mówiła Metsola. 

Prezydenci 8 państw Europy opowiedzieli się za szybkim wstąpieniem Ukrainy do UE. Wezwali członków Wspólnoty do natychmiastowego przyznania Ukrainie kraju kandydującego. Andrzej Sadoś powiadomił również o poparciu wniosku przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Podkreślił, że Polska będzie działała w tej sprawie dynamicznie i chce, żeby Ukraina jak najszybciej otrzymała status państwa kandydującego.

Dziękując ukraińskiemu prezydentowi Zełenskiemu za pokazanie światu, co to znaczy wstać, Metsola powiedziała, że Parlament Europejski uznaje europejską perspektywę dla Ukrainy.


oprac. dkol/pb na podst. europarl.europa.eu

Fot. Twitter Roberta Metsola

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 06:53