StoryEditor

Dopłaty do zbóż, tanie kredyty dla rolników, tańsze nawozy i wcześniejszy wysiew azotu na pola. 360 sekund o rolnictwie, odc. 7

Miniony tydzień przyniósł wiele ważnych i ciekawych wydarzeń w rolnictwie. Nowe przepisy umożliwiają już stosowanie nawozów azotowych w lutym, rząd obiecał rolnikom dopłaty do zbóż i tanie kredyty, a w Sejmie odbyła się dyskusja nad sytuacją na rynku nawozów. O tym oraz innych ważnych, nadchodzących wydarzeniach w najnowszym odcinku programu: 360 sekund o rolnictwie". Zapraszam do oglądania! 
13.02.2023., 16:02h
Jeżeli nie śledziłeś na bieżąco naszego portalu w minionym tygodniu, masz okazję teraz nadrobić zaległości. Oto najciekawsze i najważniejsze wydarzenia, których nie warto przegapić.

 

Azot na zboża i rzepak już w lutym!

Stosowne rozporządzenie weszło w życie i mamy wreszcie elastyczne terminy nawożenia azotem roślin, co oznacza że możemy to robić nawet w lutym. Ale to, że wolno wysiewać azot zgodnie z prawem nie oznacza jeszcze, że można to robić bowiem jest jeszcze kluczowy w całej tej sprawie czynnik pogodowy.

Obowiązują 2 progi temperaturowe, tzn. 3°C i 5°C. Przejściem przez próg danej temperatury jest termin, w którym każdego dnia, przez 5 następujących po sobie dni, średnia dobowa temperatura przekroczyła odpowiednio 3°C lub 5°C na powierzchni 95% danego powiatu. Mapy wraz z wykazami powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i 5°C, są publikowane codziennie, w okresie od 1 do ostatniego dnia lutego, na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Więcej informacji znajdziecie w ostatnim odcinku Pogotowia polowego top agrar Polska prowadzonego przez dr Marię Walerowską. Gorąco Wam polecam ten materiał!

 

Dopłaty do zbóż 2023

Podczas ostatniej konferencji prasowej Henryk Kowalczyk, szef resortu rolnictwa zapowiedział dopłaty do sprzedanych zbóż. Pomoc wynika ze wzmożonego napływu ukraińskiego zboża i kukurydzy do Polski, przez co rolnicy mają niższe ceny w skupie, a sprzedaż jest utrudniona przez zapełnione magazyny. 

Dopłaty do sprzedanych zbóż będą się różnić w zależności od województwa. Najwięcej dostaną rolnicy w woj. przygranicznych. Stawki dopłat do zbóż wynoszą: 

·  250 zł do tony w województwach graniczących z Ukrainą: podkarpackie, lubelskie,    

·  200 zł do tony w województwach: małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim i podlaskim,

·  150 zł w pozostałych województwach.

Z wyliczeń MRiRW wynika, że pozwoli to na udzielnie pomocy w wysokości max. 825 zł/ha w województwach podkarpackim i lubelskim w przypadku pszenicy i 1050 zł/ha przypadku kukurydzy.

W województwach: małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim i podlaskim będzie to odpowiednio 660  zł/ha i 840 zł/ha.

W pozostałych województwach odpowiednio 495 zł/ha i 630 zł/ha.

Maksymalna wysokość pomocy będzie przysługiwała do 50 ha obu rodzajów zbóż. Jeżeli ktoś ma więcej ha to otrzyma pomoc tylko do limitu 50 ha.

Nabór wniosków w ARiMR ma ruszyć niebawem Czekamy na rozporządzenie i więcej szczegółów.

 

Tanie kredyty dla rolników

Na innej konferencji prasowej tym razem obu wicepremierów: Jacka Sasina i Henryka Kowalczyka obaj członkowie rządu poinformowali o uruchomieniu tanich kredytów dla rolników nawet do 300 tys. zł bez zabezpieczeń. Ma udzielać największy państwowy bank PKO BP. Pomysł jest interesujący, ale jakie są szczegóły i na jaki cel będzie można przeznaczyć pożyczone pieniądze? 

Marża -  jak podkreślił wiceprezes Banku PKO BP Paweł Gruza - ma być najlepsza na rynku, a sam produkt elastyczny oraz dopasowany do charakterystyki sprzedaży i przychodów poszczególnych sektorów rolnictwa. Zapytaliśmy bank o wysokość marży. W odpowiedzi czytamy, że warunki cenowe kredytu ustalane są indywidualnie dla każdego klienta. Na oprocentowanie pożyczki składać się będzie stawka referencyjna WIBOR 3M, a także stała marża banku. Wysokość marży uzależniona będzie od wyniku oceny zdolności kredytowej klienta. 

Będzie także możliwość zaciągania kredytów na wyższą kwotę, ale wówczas wymagane będzie zabezpieczenie. Natomiast - jak informuje bank - samo konto dla rolnika ma być bezpłatne przez 2 lata jeżeli miesięczne wpływy na konto przekroczą 2 tys. zł.

Nawozy tańsze, ale nadal za drogie

Sytuacja na rynku nawozów jest cały czas napięta. Rolnicy nie chcą kupować nawozów, licząc na dalsze korekty cen.  Na posiedzeniu komisji rolnictwa przedstawiciele rządu złożyli informację na temat sytuacji na rynku nawozów sztucznych.

Aktualnie spółki produkujące nawozy, borykają się z trudną sytuacją popytową – od wielu tygodni obserwowana jest stagnacja na rynku. Pomimo wystarczającej podaży krajowych produktów nawozowych oraz korzystnych (jak się wydaje w aktualnych realiach geopolitycznych) uwarunkowań cenowych producenci rolni swoje działania ograniczają jedynie do monitoringu cen w punktach handlowych, mając nadzieję na dalsze korekty.

Rolnicy w Sejmie zwrócili uwagę na to, jakie problemy mają w związku z sytuacją na rynku nawozów.

- Wielu z nich kupiło bowiem nawozy w momencie, kiedy ich ceny osiągnęły 4 -4,5 tys. zł. Wydali ostatnie pieniądze licząc na to, że pszenica będzie droższa i jakoś to się zrekompensuje. Myśleli, że spłacą kredyt na przełomie roku, bo sprzedadzą pszenicę - informował lider AgriUnii Michał Kołodziejczak.

Szczegółowa relacja z tego posiedzenia na naszym portalu.

 

Najbliższe webinaria i seminaria top agrar Polska

 

Na koniec gorąco i serdecznie zapraszam na nasze najbliższe spotkania terenowe! Już 22 lutego organizujemy Seminarium Ziemniaczane we Wrześni (Wielkopolska), a 1 marca Forum Mleko w Łomży (Podlasie). Jak zwykle mamy bardzo atrakcyjny i merytoryczny program. Szczegóły na ziemniaki.topagrar.pl oraz mleko.topagrar.pl

 

Natomiast już 17 lutego odbędzie się nasze webinarium dla producentów rzepaku, podczas którego wspólnie z firmą Rapool nie tylko omówimy aktualną sytuację na rynku rzepaku i prognozy na ten sezon, lecz przede wszystkim powiemy o tym jak chronić i nawozić rzepak tej wiosny. Szczegółowe informacje i zapisy na rzepak.topagrar.pl

 

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 13:05