Drobiarze walczą z grypą ptaków. Jakie są koszty?

Drobiarze walczą z grypą ptaków. Jakie są koszty?

Branża drobiarska podsumowuje kilka miesięcy walki z ptasią grypą. Straty jakie ponieśli przedsiębiorcy są na razie bardzo trudne do oszacowania. Drobiarze już narzekają na wyhamowanie dynamiki produkcji i eksportu. Koszty jakie poniósł rząd idą w grube dziesiątki milionów złotych. Niestety, nikt nie jest w stanie przewidzieć co będzie dalej.

r e k l a m a

Kłopoty związane z ptasią grypą rozpoczęły się pod koniec roku 2016 roku, wraz z wystąpieniem pierwszych ognisk u drobiu w Polsce. Jednak dopiero po upłynięciu pewnego czasu, branża postanowiła przedstawić rzeczowe podsumowanie tego problemu.

- Grypa ptaków jest realnym zagrożeniem dla hodowców oraz producentów drobiu i może osłabić dynamikę przyrostu produkcji mięsa drobiowego w naszym kraju. To, na czym skupiamy dużą część naszych działań, poza codzienną współpracą z administracją na szczeblu centralnym i lokalnym, to spotkania w ramach światowych organizacji drobiarskich, tak aby wspólnie pochylić się nad problemem obecnym w całej Unii Europejskiej. Kolejnym działaniem jest zdobywanie nowych rynków, w celu sprzedaży mięsa drobiowego, które nie może, ze względu na grypę ptaków, zostać wyeksportowane m.in. do Chin czy RPA, które do tej pory dawały nadzieję na istotne zwiększenie eksportu naszych produktów do krajów trzecich – powiedział Łukasz Dominiak z Krajowej Rady Drobiarstwa.

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł, zaloguj się lub zarejestruj poprzez zakładkę "Logowanie/rejestracja".

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii