StoryEditor

Dyrektywa o ograniczeniu emisji zniszczy hodowlę?

Dyrektywa o emisjach przemysłowych będzie miała ogromny wpływ na polską produkcją rolną. Z analiz wynika, że niekorzystne zmiany obejmą ponad połowę gospodarstw prowadzących chów świń oraz niektórych gatunków drobiu. Wicepremier i minister Kowalczyk zapowiada, że rząd będzie sprzeciwiał się proponowanym przez Brukselę zmianom.
12.07.2022., 15:07h

 - Polscy rolnicy są zaskoczeni nowymi pomysłami Komisji Europejskiej dotyczącymi przeglądu dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych. W efekcie proponowanych zmian wiele gospodarstw rodzinnych zostanie potraktowanych jak instalacje rolno-przemysłowe, które będą musiały spełnić dodatkowe, kosztowne wymagania. Komisja Europejska postanowiła rozszerzyć zakres obowiązywania tych przepisów na hodowlę bydła oraz, poprzez obniżenie progów, sektor trzody chlewnej i drobiu. Komisja planuje objęcie przepisami dotyczącymi instalacji rolno-przemysłowych wszystkich hodowli trzody chlewnej, drobiu i bydła ponad 150 DJP – napisała w interpelacji grupa posłów Konfederacji.

Walka o środowisko tak, ale…

Zdaniem MRiRW należy dążyć do ograniczenia presji na środowisko oraz zahamowania zmian klimatu i Polska zgadza się z potrzebą nowelizacji niektórych zapisów dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED). Tym niemniej propozycja Brukseli w wielu miejscach wymagają doprecyzowania, wprowadzenia pewnych modyfikacji, a niekiedy także gruntownej przebudowy treści projektu, w tym dodania lub usunięcia zapisów.

W odniesieniu do rolnictwa – propozycji objęcia dyr...

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 19:25