StoryEditor

Eksplozja w tureckim porcie zbożowym. Co najmniej 12 osób rannych

W poniedziałek, 7 sierpnia 2023 roku, w porcie Derince nad Morzem Marmara doszło do potężnej eksplozji, która uszkodziła dwa silosy zbożowe. Władze prowadzą śledztwo w sprawie przyczyny zdarzenia.
08.08.2023., 09:08h

Wybuch uszkodził silosy zbożowe

Według lokalnych mediów, wybuch nastąpił około godziny 14:40 czasu lokalnego (13:40 czasu polskiego) w pobliżu elewatorów należących do przedsiębiorstwa Turkish Grain Board. Na nagraniach z miejsca zdarzenia widać gęsty dym i pył unoszący się nad portem. Wybuch był słyszany w całym mieście Derince, zamieszkanym przez około 120 tysięcy osób, a nawet w sąsiednim mieście Gölcük, położonym na przeciwnym brzegu morza.

W wyniku eksplozji ucierpiało 12 osób, w tym dwie są ciężko ranne. Wszyscy poszkodowani zostali odnalezieni i przewiezieni do szpitala. Pod gruzami elewatorów nie odnaleziono ludzi. Tureckie ministerstwo transportu poinformowało, że żaden statek nie został uszkodzony w wyniku eksplozji.

Prawdopodobna przyczyna: kompresja pyłu

Serdar Yavuz, gubernator prowincji Kocaeli, powiedział, że wstępne oceny wskazują, że do wybuchu doszło z powodu kompresji pyłu podczas przenoszenia pszenicy ze statku do elewatora.

- Poinformowano nas, że jest technicznie możliwe, aby wybuch nastąpił z powodu kompresji pyłu pszennego, ale badamy każdą możliwą przyczynę – dodał.

Zeki Aygun, burmistrz Derince, powiedział, że incydent był bardzo poważny, ale lokalny.

- Tutaj jest około 40 silosów, eksplodowały dwa – powiedział burmistrz.

Ayhan Zeytinoğlu, prezes Izby Przemysłowej Kocaeli, powiedział tureckiej stacji NTV, że z niektórych uszkodzonych silosów wysypuje się zboże. Pył może być niebezpieczny według tureckiego portalu NTV, który opublikował artykuł o przyczynach eksplozji. Pył jest drobnym proszkiem powstałym podczas mielenia ziaren pszenicy. Pył ten może się gromadzić w silosach lub elewatorach i tworzyć łatwopalną mieszaninę z powietrzem. Jeśli dojdzie do zapłonu tej mieszaniny przez iskrę lub płomień, może spowodować gwałtowny wzrost ciśnienia i temperatury, prowadząc do eksplozji.

Przykładem eksplozji pyłu jest incydent w USA w 2008 roku, gdzie eksplozja została spowodowana przez ciągłe uwalnianie się cukru ze źle zaprojektowanego i utrzymanego sprzętu do zbierania pyłu, przenośników i urządzeń do obsługi cukru. Wtedy w wyniku potężnej kaskady wtórnych eksplozji pyłu zostało rannych 30 osób, a zginęło 14.

Port Derince – ważny punkt transportowy dla regionu

Port Derince jest jednym z największych portów zbożowych w Turcji i obsługuje około 3 milionów ton pszenicy rocznie. Port jest położony w pobliżu Stambułu i stanowi ważny punkt transportowy dla regionu.

Mkh na podst. Turecka Izba Zbożowa (Toprak Mahsulleri Ofisi, TMO), NTV, EuroNews, U.S. Chemical Safety Board
Fot: 
Twitter NewDetector
Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. maj 2024 15:27