StoryEditor

Włączenie do UE wymusi dywersyfikację rolnictwa na Ukrainie

W ramach integracji europejskiej Ukraina będzie musiała zredukować niektóre gałęzie produkcji rolnej. Ograniczeniu mogą podlegać produkcja mąki, hodowla drobiu oraz produkcja przetworów owocowo-warzywnych.
04.08.2023., 15:08h
Polityka europejska nastawiona jest przede wszystkim na wspieranie i rozwój stosunkowo niewielkich właścicieli ziemskich. Z tym w Ukrainie jest problem bowiem znaczna część roli znajduje się w rękach krajowych i międzynarodowych holdingów.

- Możliwe, że zostanie rozważone jakieś ograniczenie produkcji, które będzie działać w zależności od obszaru – zaznaczyła w wywiadzie dla UNIAN była ambasador ds. zadań specjalnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Olha Trofimcewa. W podobnej sytuacji jak mówi Trofimcewa wcześniej znalazła się sąsiadująca z Ukrainą Polska – ograniczając produkcję mleka i przetworów mlecznych aby nie sprawiać kłopotów pozostałym członkom Wspólnoty Europejskiej.

Zdaniem urzędniczki Ukraina już dziś musi brać aktywny udział w dyskusjach o tym, jak będzie wyglądać polityka rolna UE w najbliższej przyszłości i jak najskuteczniej bronić swoich interesów. - Jeśli zostawimy europejską politykę rolną w obecnym kształcie, to wszyscy zrozumieją (i UE też), że nas nie pociągną - podkreśliła.

Ukraina stoi wielkimi gospodarstwami 

Polityka europejska ma na celu przede wszystkim wspieranie i rozwój stosunkowo drobnych rolników, których w żaden sposób nie można porównywać z ukraińskimi dużymi i średnimi formacjami agrarnymi, o powierzchni uprawnej setek, tysięcy, a nawet dziesiątek tysięcy hektarów.

Do tego koszt produkcji na ogromnych obszarach i żyznych ukraińskich glebach jest znacznie niższy w porównaniu z uprawą zbóż na skalistych zboczach gór na przykład we Francji. Dlatego, aby Ukraina nie usuwała takich producentów z rynku, członkowie UE będą ograniczać lub zakazywać eksportu jeszcze na etapie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej.

Otóż zagrożone mogą być najbardziej dochodowe gałęzie ukraińskiej produkcji rolnej – produkcja mąki, hodowla drobiu, produkcja przetworów owocowo-warzywnych. Dlatego pytanie o to, jak Europejczycy widzą przyszłość ukraińskiego rolnictwa, na Ukrainie należy podejmować już teraz dyskusje, na początku jego drogi do UE, aby później nie było niemiłej niespodzianki.

23 czerwca 2022 roku Ukraina otrzymała status kandydata do członkostwa w UE.

Marek Sztejer
Fot. Envato Elements
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 22:58