StoryEditor

Epidemia koronawirusa: co z przetargami licytacyjnymi KOWR?

Czy KOWR powinien ograniczyć przetargi licytacyjne? O takie rozwiązanie apeluje Wielkopolska Izba Rolnicza.
24.03.2020., 15:03h
Wielkopolska Izba Rolnicza, w obliczu sytuacji epidemiologicznej w kraju, zaapelowała o bezwzględne wprowadzenie przeprowadzania przez KOWR ofertowych przetargów ograniczonych na wszystkie przeznaczone do dzierżawy nieruchomości rolne z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Jak czytamy w stanowisku Izby, w Wielkopolsce od ubiegłego roku przetargi ofertowe odbywają się od średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w województwie, która obecnie wynosi 13,99 ha. W związku z powyższym większość organizowanych przetargów ograniczonych dla wielkopolskich rolników ma charakter licytacyjny, w których bierze udział znaczna ilość rolników. Zdaniem WIR, zasoby lokalowe OT KOWR w Poznaniu nie zapewniają warunków do zachowania zasad ostrożności sanitarno-epidemiologicznej. Sytuacja ta stanowi zagrożenie nie tylko dla uczestników przetargów i ich rodzin, ale również dla pracowników KOWR prowadzących przetarg. Tym samym stanowi to ogromne zagrożenie dla ciągłości funkcjonowania Oddziału oraz dla funkcjonowania gospodarstw rolnych osób uczestniczących. Dynamika wzrostu zachorowań jest bardzo duża, co zwiększa z każdym dniem prawdopodobieństwo wystąpienia koronawirusa zarówno wśród rolników jak i pracowników KOWR.

W tak trudnej sytuacji w jakiej znajdujemy się obecnie, zdaniem Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej, należy przedsięwziąć maksymalne środki ostrożności i do minimum ograniczyć konieczność kontaktów pomiędzy rolnikami a urzędnikami.

Biorąc pod uwagę ogłoszone dziś kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się osób i organizacji wszelkich zgromadzeń wniosek WIR wydaje się jak najbardziej zasadny. gi
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 09:35