StoryEditor

Francja walczy z ptasią grypą

Francja nadal walczy z ptasią grypa. W pierwszym tygodniu stycznia liczba ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy wzrosła aż do 66. i póki co można spodziewać się, że to nie koniec problemów.
13.01.2016., 12:01h

Choć przez ostatni tydzień liczna odkrytych nowych ognisk ptasiej grypy we Francji wynosiła jedynie dwa, to jednak tamtejsi hodowcy drobiu drżą, ponieważ to z pewnością nie koniec ani choroby, a ni tym bardziej problemów. Zwłaszcza, że jedno z nowych ognisk (szczep H1N1) pojawiło się w departamencie Lot, które do tej pory było wolne od choroby.

Problemy tamtejszych gospodarstw z ptasią grypą rozpoczęły się w połowie grudnia, kiedy to rozpoczęła się epidemia. Niestety dość szybko rozprzestrzeniła się ona na kolejne departamenty zlokalizowane w południowo-zachodniej części kraju. Najwięcej ognisk, bo 28 wykryto w departamencie Landy oraz w departamencie Dordogne, gdzie stwierdzono ich 13. W związku z zaistniałą sytuacją zarządzono przeprowadzenie przymusowych kontroli drobiu skierowanego do uboju. W wyniku tychże stwierdzono kolejne przypadki.

W dn. 24 grudnia 2015 r. w Dzienniku Urzędowym UE została opublikowana decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2015/2460 z dn. 23 grudnia 2015 r. dotycząca niektórych środków ochronnych w odniesieniu do wysoce zjadliwej ptasiej grypy podtypu H5 we Francji. W celu zapobiegnięcia dalszego rozprzestrzeniania się choroby władze francuskie ustanowiły wokół obszarów zapowietrzonych i zagrożonych duża kolejną strefę zamkniętą obejmującą kilka departamentów lub ich fragmentów w południowo-zachodniej części kraju. Decyzja będzie obowiązywać przynajmniej do końca marca 2016 r.  ag, na podst. FAPA

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 13:39