StoryEditor

Gigantyczny korek na przejściu granicznym w Medyce. Jaka przyczyna?

Lawety, TIRy z produktami rolnymi, samochody transportujące ciecze m.in. paliwo czy inne substancje, stoją w kolejkach od tygodnia, w oczekiwaniu na wjazd do krajów Unii Europejskiej. Najwięcej samochodów chce dostać się do Polski. Dlaczego tak długo trzeba czekać?
13.08.2022., 11:08h

Większość samochodów ciężarowych, które utknęły przed Szeginiami, mają rejestrację ukraińską. Nie brakuje także ciężarówek z polskimi rejestracjami, które przywiozły na Ukrainę pomoc humanitarną, a kierowcy chcą wrócić do kraju. Korek w Medyce ma 23 km. 

Oburzeni kierowcy TIRów nawet próbowali na krótki czas zablokować trasę międzynarodową, ale bez skutku.

Główną przyczyną utworzenia się tak dużych korków na granicy w Medyce są zamknięte porty morskie z powodu agresji rosyjskiej, zniszczone przez wojska rosyjskie ukraińskie rafinerie naftowe oraz zwiększony popyt na niektóre rodzaje produktów ze strony Ukrainy.

Z powodu wojny i zniszczeń infrastruktury produkcyjnej najbardziej brakuje materiałów budowlanych, części zamiennych do sprzętu AGD, a nawet tak podstawowych produktów jak sól.

Kto w Medyce czeka najkrócej?

Zachodni Regionalny Zarząd ukraińskiej Straży Granicznej odprawia bez kolejki towary, które szybko psujące się oraz samochody przewożąc paliwo do krajów UE.

Znacznie lepiej wygląda sytuacja z wjazdem samochodów osobowych. 12 sierpnia na wjazd na Ukrainę kierowcy czekali około godziny. Na wyjazd w zależności od przejścia granicznego z Polską – od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.

 

Piotr Sztejer

Fot. Sztejer

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 11:15