StoryEditor

Grypa ptaków: Czy to już epidemia?

Jak informuje główny lekarz weterynarii, mamy już 22, oficjalnie potwierdzone ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków – H5N8  w Polsce.
02.01.2017., 12:01h

– Czy możemy mówić już o epidemii grypy wśród ptaków hodowlanych? – pytają rolnicy. Ostatnie dni 2016 r. obfitowały w niepokojące informacje o kolejnych wykrywanych i potwierdzanych ogniskach wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8 na terenie naszego kraju. Nietety zaraza pojawia się nie tylko na zachodzie kraju, jak to miało miejsce kiedy zawitała do Polski. Teraz diagnozowana jest nawet w woj. podkarpackim i świetokrzyskim.

Dzisiaj główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych 4 ogniskach:

  • Dziewiętnaste ognisko H5N8 zdiagnozowano w gospodarstwie, w którym znajdowało się aż 23 tys. kaczek w miejscowości Płonica, gm. Deszczno, pow. gorzozwski w woj. lubuskim.
  • Dwudzieste ognisko H5N8 wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym ponad 33 tys. kurczaków wolno rosnącej rasy Hubad w miejscowości Stare Polichno, gm. Santok, pow. gorzowski w woj. lubuskim.
  • Dwudzieste pierwsze ognisko H5N8 wykryto w przyzagrodowym chowie, stado liczyło 56 zwierząt, różnych gatunków drobiu w mieście powiatowym Krosno w woj. podkarpackim.
  • Dwudzieste drugie ognisko H5N8 wyznaczono w miejscowości Koryto, gm. Czarnocin, pow. kazimierski w woj. świętokrzyskim. Stado liczyło 45 zwierząt różnego gatunku grobiu. 

We wszystkich tych gospodarstwach służby weterynaryjne wdrożyły procedury związane ze zwalczaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

Jednocześnie główny lekarz weterynarii przypomnia o konieczności stosowania przepisów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzania środków związanych z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków  obowiązującym od 28 grudnia 2016 r.   aku

 

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 09:47