StoryEditor

Grypa ptaków: Nowe ogniska na zachodzie Europy

W ubiegłym roku polscy hodowcy zmagali się z grypą ptaków.  Tej zimy polskie stada są jeszcze bezpieczne, ale grypa się nie poddaje – kolejny raz pojawiła się w Holandii.
27.02.2018., 14:02h
Więcej niż 36 tysięcy brojlerów zostało ubitych po tym, jak służby weterynaryjne wykryły wysoce zjadliwego wirusa grypy ptaków na fermie. Grypę potwierdzono w poniedziałek 26 lutego w Oldekerk, w prowincji Groningen na północy kraju. O wystąpieniu wirusa H5 poinformowało holenderskie ministerstwo rolnictwa, dodając, że jest to wysoce zjadliwy i zaraźliwy wariant grypy ptaków.

Aby zapobiec rozprzestrzenieniu wirusa ministerstwo zarządziło natychmiastowy zakaz transportu drobiu, jaj, mięsa i odchodów w promieniu 10 kilometrów od wykrytego ogniska.

Holenderski rząd nakazał hodowcom utrzymywać drób w zamknięciu od kiedy w grudniu ubiegłego roku wirus H5 doprowadził do likwidacji 16-tysięcznego stada ptaków.

Pozycja holenderskich producentów drobiu na rynku jest cały czas niepewna, a to za sprawą skandalu ze skażonymi jajami. Inne ognisko grypy ptaków w grudniu 2017 r. doprowadziło do wybicia kilkutysięcznego stada kur niosek, co także nie wypływa dobrze na wizerunek hodowców z Holandii.

Polska w lipcu stała się krajem wolnym od tej choroby. Dokładnie 20 lipca minęły trzy miesiące od zlikwidowania ostatniego ogniska grypy ptaków, w związku z czym polskie produkty wróciły na światowe rynki.  Niestety, w ciągu trwania epidemii hodowcy stracili stada i narazili się na spore straty finansowe. KRD-IG szacuje, że wartość eksportu drobiu do Chin przed wystąpieniem grypy w Polsce to ok. 100 mln złotych, podczas gdy mamy potencjał, by ta wartość wzrosła do nawet 1 miliarda złotych. Zachowanie zasad bioasekuracji jest jedyną możliwością, by zapobiec kolejnym ogniskom w przyszłości.

al na podst. The Citizen
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. maj 2024 13:40