StoryEditor

Holandia – norka zarażona koronawirusem

W Holandii minister rolnictwa poinformowała o trzech gospodarstwach, w których hodowane są norki, a tamtejsi pracownicy zachorowali na COVID-19. 
26.05.2020., 12:05h
Jak donosi Reuters norka będąca nosicielem koronawirusa zainfekowała dwie osoby, pracowników fermy w Holandii. Jak podały tamtejsze władze rządowe i służby zdrowia jest to pierwszy taki przypadek podczas epidemii. 

Norki zainfekowane wirusem stwierdzono w czterech ze 155 gospodarstw w Holandii, poinformowała Carola Schouten minister rolnictwa w liście do parlamentu, w którym szczegółowo opisano te dwa przypadki. Twierdzi jednak, że ​​ryzyko przeniesienia wirusa między zwierzętami poza farmy jest „znikome”. Źródłem zakażenia norek był kontakt z chorym pracownikiem. 

Jaap van Dissel, dyrektor holenderskiego Instytutu Zdrowia (RIVM), powiedział, że chociaż kilka kotów i innych zwierząt zostało zarażonych COVID-19 przez ludzi, to transmisja z człowieka na norkę i odwrotnie, była dość wyjątkowa. 

– Po raz pierwszy odkryliśmy i pokazaliśmy, że prawdopodobne jest, że w dwóch przypadkach infekcja przeszła od zwierzęcia do człowieka – powiedział w zeszłym tygodniu w parlamencie Dissel. 

W Holandii w 2013 r. weszła w życie ustawa zakazująca hodowli norek na futra, pozostałe funkcjonujące gospodarstwa mają jej zaprzestać do 2023 r...
Pozostało 12% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 20:37