StoryEditor

Były wiceminister rolnictwa znaleziony martwy w toalecie. Kraj w szoku

W sobotę wieczorem w Kijowie odnaleziono ciało 47-letniego deputowanego Walerija Dawydenki, który w latach 2013–2014 był wiceministrem rolnictwa Ukrainy. Miał ranę postrzałową głowy, obok leżał pistolet.
25.05.2020., 17:05h

Na ciało natknęła się sprzątaczka w toalecie jego biura podczas codziennych obowiązków. Początkowo policja uznała to za samobójstwo ale opinia publiczna nie dała temu wiary. Na ostatnim swoim wpisie na fejsbuku deputowany pisał, że chce dalej wspierać szpitale podczas zwalczania pandemii, z detalami opisywał, jakim lecznicom i ile załatwił pomocy finansowej oraz jakie jeszcze ma dalsze plany w tej materii.

Błyskawiczna kariera

Deputowany zaczynał jako robotnik, potem zaraz po ukończeniu studiów został dyrektorem firmy Agroprofil, związanej z rolnictwem, następnie przeszedł do branży ubezpieczeniowej. W 2007 r. wraz z późniejszym ministrem finansów Ukrainy Jurijem Kołobowem utworzyli bank „Terra Rank”. Ich trzeci wspólnik Boris Prychodko został później prezesem Narodowego Banku Ukrainy.

Kilka lat temu prokuratura zarzucała Dawydence, że gdy był prezesem rady nadzorczej państwowego Funduszu Rolnego „DPZKU”, mógł ukraść 2 mld hrywien (około 300 mln zł) na poczet eksportu zboża do Chin. W tym celu Fundusz Rolny pożyczył w chińskim banku 1,5 mld dolarów. Transakcja nie doszła do skutku, a w ten sposób zniknął 1 mld dolarów. W ub.r. s...

Pozostało 56% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Andrzej Sawa
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 05:06