Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Import zboża z Ukrainy, interwencyjny skup kukurydzy i rosnące ceny nawozów. 360 sekund o rolnictwie odc. 5

W kraju rośnie problem napływu zboża z Ukrainy. Rolnicy organizują protesty, związki branżowe apelują do ministra rolnictwa, by ten domagał się w Brukseli klauzul ochronnych w handlu z Ukrainą, a KRIR wnioskuje o interwencyjny skup kukurydzy. Rosną ceny nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a ARiMR kończy wypłatę pomocy suszowej. Zapraszam na przegląd najważniejszych wydarzeń branżowych w programie "360 sekund o rolnictwie"!

Bartłomiej Czekała23 grudnia 2022, 17:38

Rolnicy wyjechali na drogi

 W Hrubieszowie 20 grudnia br. odbył się ogromny protest rolników z woj. lubelskiego zorganizowany przez Zamojskie Towarzystwo Rolnicze. Rolnicy na manifestację przybyli 420 ciągnikami. 

Narastający problem dotyczący niekontrolowanego napływu ukraińskiego zboża przerodził się w katastrofę dla rodzinnych gospodarstw. Ceny zboża: pszenicy konsumpcyjnej i paszowej oraz kukurydzy w ciągu zaledwie kilku tygodni dramatycznie spadły. Mimo licznych apeli o zablokowanie importu płodów rolnych, magazyny, skupy i młyny są już „zalane pod korek”, a rolnicy nie mają gdzie sprzedać plonów w zadowalającej cenie. Co więcej, czasami skupy w ogóle odmawiają ich przyjęcia. Dlatego rolnicy domagają się interwencji premiera i ministra rolnictwa.

Czytaj więcej.

Apel o interwencję w Brukseli

Także rolnicze organizacje branżowe chcą, aby minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wystąpił do Brukseli z  wnioskiem o wprowadzenie klauzul ochronnych w handlu z Ukrainą. O takiej możliwości poinformował m. in. unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski

Zdaniem Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych jesteśmy świadkami nadmiernego importu ukraińskiego zboża i mięsa drobiowego, co stanowi zagrożenie dla gospodarstw rodzinnych. 

- Nie chcemy blokować ziarna z Ukrainy, ale UE nie może doprowadzać do sytuacji, gdy zagrożony jest byt polskich gospodarstw rodzinnych – mówi  Marian Sikora, szef Federacji.

Czytaj więcej.

 

Kukurydza jeszcze na polach. Będzie interwencyjny skup?


Zarząd Krajowej Izby Rolniczej zaapelował do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o uruchomienie interwencyjnego skupu kukurydzy. Sytuacja na polach i w skupach jest dramatyczna.

Na wielu polach, szczególnie na ścianie wschodniej kraju, czyli w woj. podkarpackim, podlaskim i lubelskim sytuacja dotycząca kukurydzy jest nieciekawa. Około 30% tamtejszych upraw kukurydzy nadal stoi na polu, czekając na zbiór.

Sytuacja z dnia na dzień się pogarsza, a kukurydza na polach traci na jakości. Występuje bardzo duże ryzyko przy obecnych warunkach pogodowych, że w ziarnie rozwiną się choroby grzybowe, a wraz z nimi wzrost poziomu mikotoksyn.

Rolnicy są stratni nawet 250-300 zł na tonie, bo stawki w ciągu zaledwie kilku tygodni spadły do nieakceptowalnego poziomu przy obecnych kosztach uprawy.

Czytaj więcej.

Nawozy podrożały i znów zdrożeją


Oficjalny dystrybutor Grupy Azoty zmienił dzisiaj 22 grudnia cennik nawozów. Podrożały zarówno nawozy azotowe, jak i wieloskładnikowe. Ale to nie koniec podwyżek, bo już od 1 stycznia wraca 8-proc. Podatek VAT na nawozy. To oznacza, że przy obecnej ceny nawozu, gdzie obecnie jeszcze cena brutto = cenie netto trzeba będzie doliczyć 8 proc.

Rolnicy nie kupują na razie nawozów na wiosnę. Wstrzymują się, gdyż rząd zapowiada pomoc dla zakładów azotowych i ustabilizowanie cen na poziomie 3500 zł/t. Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości 1,1 mld euro (5,1 mld zł) mający na celu wsparcie szczególnie dotkniętych energochłonnych przedsiębiorstw w kontekście wojny Rosji z Ukrainą. Dzięki niemu wsparcie otrzymają także firmy nawozowe. Teraz trzeba zaczekać na stosowne krajowe rozporządzenie w tej sprawie. 

Czytaj więcej.

 
Wypłata pomocy suszowej na finiszu

Trwa wypłata wsparcia dla rodzin, które poniosły straty spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, czyli tzw. Nadzwyczajnej pomocy suszowej. Jak deklaruje ARiMR, do 22 grudnia około 200 tysięcy rolników otrzymało już pieniądze na swoje  konta bankowe, a do rozpatrzenia zostało niewiele wniosków.

Przypomnijmy, że w tym naborze rolnicy złożyli około 230,5 tys. wniosków o pomoc.

To oznacza, że budżet na wsparcie powinien wynosić ponad 1,1 miliard złotych, tymczasem na program przeznaczono 600 milionów złotych, dlatego konieczne było wprowadzenie współczynnika korygującego, wynoszącego 0,52. Obecnie stawki wsparcia wynoszą odpowiednio:

·  2 600 zł – gdy szkody w gospodarstwie rolnym wynoszą nie więcej niż 30%. i nie mniej niż 1% średniej rocznej produkcji rolnej;

·  5 200 zł – gdy szkody w gospodarstwie rolnym wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej.

Czytaj więcej.

 

Strategia ochrony i nawożenia zbóż, rzepaku, kukurydzy i buraków cukrowych wiosną 2023 roku 

Co roku klimat i unijni urzędnicy fundują rolnikom niespodzianki. W każdym sezonie pojawiają się nowe wyzwania i problemy agrotechniczne, na które nie zawsze łatwo jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Dlatego już po raz kolejny zapraszamy na nasze seminaria uprawowe, na których wraz z ekspertami postaramy się znaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania u progu kolejnego sezonu wegetacyjnego.

Przede wszystkim podpowiemy, gdzie szukać oszczędności w uprawie, tak aby nie odbiło się to na planach i jakości. Powiemy też jak dopasować agrotechnikę zbóż i rzepaku w warunkach coraz dłuższych i ciepłych jesieni, łagodnej zimy oraz suszy?

Nie jest to łatwe zagadnienie, tym bardziej, że w ochronie roślin mamy coraz większe restrykcje. Dlatego będziemy podpowiadać jak zachować skuteczność ochrony z wykorzystaniem różnych metod. Poszukamy także odpowiedzi na pytanie, jaka jest efektywność biologicznej ochrony i na co zwrócić uwagę przy jej stosowaniu. Wszystkie informacje i zapisy na seminaria.topagrar.pl

Czytaj więcej.

 Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)