Izby Rolnicze postulują zmiany w zasadach wypłacania odszkodowań
Izby Rolnicze postulują zmiany w zasadach wypłacania odszkodowań za szkody wyrządzone przez afrykański pomór świń (ASF) oraz ich częściową wypłatę nawet w przypadku niespełniania zasad bioasekuracji. Resort rolnictwa twierdzi, że zmiany będą możliwe dopiero, gdy zakończą się prace nad nowymi unijnymi przepisami o zdrowiu zwierząt.
wk6 listopada 2019, 12:17
W piśmie z 23 października Mazowiecka Izba Rolnicza zwróciła uwagę, że walka polskich rolników z ASF naraża ich na ogromne straty finansowe oraz wiąże się z poważnymi ograniczeniami w produkcji i sprzedaży wieprzowiny. Wykrycie ASF w chlewni oznacza ubój wszystkich zwierząt oraz ograniczenia dla gospodarstw sąsiadujących. Jednocześnie wystąpienie ASF niesie ze sobą konieczność wypłaty odszkodowań za zwierzęta zabitez nakazu Inspekcji Weterynaryjnej oraz poniesienia innych kosztów związanych ze zwalczaniem choroby, w tym wprowadzenie zasad bioasekuracji, z którymi rolnicy często sobie nie radzą. – Mimo tego, że afrykański pomór świń jest ustawą zwalczaną z urzędu nie daje to pewności, że rolnicy którzy otrzymali administracyjny nakaz likwidacji całego stada, otrzymają odszkodowania ze Skarbu Państwa. Ponadto procedury związane z przyznaniem rekompensat trwają zbyt długo. Ma to negatywny wpływ na kontynuowanie produkcji – napisał Wiktor Szmulewicz prezes Mazowieckiej Izby Rolniczej oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Dlatego samorząd rolniczy wnosi o zmianę przepisów dotyczących wypłat odszkodowań za likwidacje stada z powodu wykrycia ogniska afrykańskiego pomoru świń. – Postulujemy, aby odszkodowania były wypłacane dla wszystkich rolników, również tych, którym odmówiono rekompensat ze względu na pewne uchybienia w kwestii bioasekuracji i przyznaniu do 20% wysokości odszkodowania za utracone korzyści przy spełnieniu przez rolnika określonych warunków – napisała Mazowiecka Izba Rolnicza.
Odpowiedź resortu rolnictwa
W odpowiedzi ministerstwo rolnictwa przypomniało, że zgodnie z art. 49 ustawy o ochronie zwierząt przewiduje, że za zwierzęta zabite lub poddane ubojowi z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej albo za takie zwierzęta padłe w wyniku zastosowania zabiegów nakazanych przez te organy przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa w wysokości wartości rynkowej. Ale jednocześnie odszkodowania nie przysługują rolnikowi jeżeli nie zastosował się on do obowiązków określonych w przepisach. – Każda zmiana wprowadzona w tym artykule pociąga za sobą naruszenie całego obowiązującego w tym zakresie systemu i ma wpływ na inne regulacje odwołujące się do tego artykułu. Podkreślić należy również fakt, iż w chwili obecnej na szczeblu Komisji Europejskiej trwają intensywne prace nad aktami delegowanymi i wykonawczymi do rozporządzenia (UE) 2016/429 w sprawie przenośnych chorób zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt"). Przedmiotowe rozporządzenie oraz akty prawne wydane na jego podstawie wprowadzą szereg daleko idących zmian nie tylko w zakresie zasad zwalczania chorób zakaźnych, ale m.in. również w odniesieniu do zasad i wymagań weterynaryjnych w handlu, przywozie, certyfikacji, identyfikacji czy rejestracji zwierząt – czytamy w odpowiedzi MRiRW.
Jednocześnie resort rolnictwa przypomniał, że na pomoc dla producentów świń na wyrównanie utraconych dochodów w budżecie ARiMR przewidziano kwotę 30 mln zł. MRiRW wyraził także (30 września) zgodę na zmianę planu finansowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na 2019 r. obejmującą przesunięcie z innych form pomocy realizowanych przez tę Agencję dodatkowych środków w wysokości 5 mln zł na pomoc dla producentów świń na wyrównanie utraconych dochodów. wk