StoryEditor

Izby Rolnicze postulują zmiany w zasadach wypłacania odszkodowań

Izby Rolnicze postulują zmiany w zasadach wypłacania odszkodowań za szkody wyrządzone przez afrykański pomór świń (ASF) oraz ich częściową wypłatę nawet w przypadku niespełniania zasad bioasekuracji. Resort rolnictwa twierdzi, że zmiany będą możliwe dopiero, gdy zakończą się prace nad nowymi unijnymi przepisami o zdrowiu zwierząt. 
06.11.2019., 12:11h
W piśmie z 23 października Mazowiecka Izba Rolnicza zwróciła uwagę, że walka polskich rolników z ASF naraża ich na ogromne straty finansowe oraz wiąże się z poważnymi ograniczeniami w produkcji i sprzedaży wieprzowiny. Wykrycie ASF w chlewni oznacza ubój wszystkich zwierząt oraz ograniczenia dla gospodarstw sąsiadujących. Jednocześnie wystąpienie ASF niesie ze sobą konieczność wypłaty odszkodowań za zwierzęta zabite z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej oraz poniesienia innych kosztów związanych ze zwalczaniem choroby, w tym wprowadzenie zasad bioasekuracji, z którymi rolnicy często sobie nie radzą. – Mimo tego, że afrykański pomór świń jest ustawą zwalczaną z urzędu nie daje to pewności, że rolnicy którzy otrzymali administracyjny nakaz likwidacji całego stada, otrzymają odszkodowania ze Skarbu Państwa. Ponadto procedury związane z przyznaniem rekompensat trwają zbyt długo. Ma to negatywny wpływ na kontynuowanie produkcji – napisał Wiktor Szmulewicz prezes Mazowieckiej Izby Rolniczej oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych.   
  
Dlatego samorząd rolniczy wnosi o zmianę przepisów dotyczących wypłat odszkodowań za likwidacje st...
Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. lipiec 2024 04:29