StoryEditor

Jak konopie siewne uprawiają rolnicy z "Domu Konopi"?

Choć uprawa konopi włóknistych, nie mylić z indyjskimi, jest w naszym kraju coraz popularniejsza, nadal stanowi temat tabu. Zupełnie niepotrzebnie, bo konopie siewne mają prozdrowotne właściwości. Jak rolnicy z Biesiekierza stworzyli "Dom Konopi"?
02.06.2023., 15:06h

Konopie to konopie – tak myśli pewnie wielu z nas. I choć żyjemy w XXI wieku, nie jest oczywiste, że każdy wie, że konopie siewne, które zgodnie z prawem można uprawiać w Polsce, nie są tym samym, co konopie indyjskie, znane powszechnie jako marihuana.

Jaka jest różnica? Po pierwsze – konopie siewne potrafią osiągnąć nawet 5 metrów wysokości, podczas gdy indyjskie zaledwie 1,5 m. Po drugie, co najważniejsze, konopie indyjskie w wielu krajach są nielegalne ze względu na działanie psychoaktywne. Zawdzięczają je wysokiej zawartości kannabinoidu THC, która waha się pomiędzy 10% a 27%. Natomiast konopie siewne są legalne, mają bardzo niską zawartość THC (poniżej 0,3%), a w zamian cechują się wysokim stężeniem CBD, które ma działanie prozdrowotne.

I właśnie od zdrowia, a dokładniej problemów ze snem, zaczęła się historia rodziny Domżałów z Biesiekierza w woj. zachodniopomorskim z uprawą konopi siewnych.

Włodzimierz Domżał, rolnik z wieloletnim doświadczeniem, zapoczątkował uprawę konopi w swojej rodzinie.
Włodzimierz Domżał, rolnik z wieloletnim doświadczeniem, zapoczątkował uprawę konopi w swojej rodzinie.

Jest wizja, jest realizacja

– Szukałem w Internecie sposobu na lepszy sen, wyskoczyły mi konopie. Przypomniałem sobie wt...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 18:57