Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Jan Krzysztof Ardanowski będzie nadal ministrem rolnictwa - znamy skład nowego rządu

Obrazek

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił skład rządu, którym pokieruje w rozpoczynającej się 12 listopada br.  nowej kadencji 2019-2023. Rząd nowym będzie głównie z nazwy, bo wiele stanowisk pozostanie w tych samych rękach. Tak będzie też w resorcie rolnictwa, którym nadal będzie kierował Jan Krzysztof Ardanowski.

Bartłomiej Czekała8 listopada 2019, 22:57
Chociaż rewolucji kadrowej w rządzie nie ma, to jednak zmiany są zarówno personalne, jak i strukturalne. Ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej nie będzie już Bożena Borys-Szopa. Jej miejsce zajmie Marlena Maląg. Szeregi rządu opuści też Minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński. Jego resort został podzielony na dwa odrębne. Ministerstwem Finansów pokieruje Tadeusz Kościński, a resortem Inwestycji i Rozwoju zarządzać będzie dotychczasowa Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, która dodatkowo otrzyma nadzór nad budownictwem i turystyką.

Podzielone zostanie także Ministerstwo Środowiska, a z rządu zniknie jego dotychczasowy szef Henryk Kowalczyk. Powstaną dwa resorty: Ministerstwo Zasobów Naturalnych, którym pokieruje Michał Woś (dotychczasowy minister bez teki w rządzie premiera Morawieckiego) oraz Ministerstwo ds. Klimatu, którym zarządzał będzie Michał Kutryka.

Ministrem ds. europejskich został Konrad Szymański, dotychczasowy wiceszef MSZ, który w tym zakresie ma ściśle współpracować z premierem Morawieckim. Innym, nowym resortem będzie Ministerstwo Nadzoru Właścicielskiego (odpowiednik dawnego Ministerstwa Skarbu), którym w randze wicepremiera pokieruje Jacek Sasin. Dodatkowo zniknie też Ministerstwo Energii.

Poza wymienionymi wyżej, tak będzie wyglądała mapa ministerstw i kierujących nimi osobami w rządzie Mateusza Morawieckiego:

  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Piotr Gliński (wicepremier)

Ministerstwo Nauk i Szkolnictwa Wyższego - Jarosław Gowin (wicepremier)

Ministerstwo Sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro
  • Ministerstwo Obrony Narodowej - Mariusz Błaszczak
  • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator służb specjalnych - Mariusz Kamiński
  • Ministerstwo Cyfryzacji - Marek Zagórski 


  • Ministerstwo Infrastruktury - Andrzej Adamczyk 


  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Jacek Czaputowicz
  • 

Ministerstwo Zdrowia - Łukasz Szumowski  


  • Ministerstwo Edukacji Narodowej - Dariusz Piontkowski 


  • Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - Marek Gróbarczyk
Kancelarią Prezesa Rady Ministrów nadal kierować będzie Michał Dworczyk.

Premier nie podał jeszcze kto pokieruje Ministerstwem Sportu. Z pewnością nie pozostanie nim Witold Bańka, który 1 stycznia 2020 roku obejmuje funkcję szefa Światowej Agencji Antydopingowej.Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)