StoryEditor

Katastrofa w Baltimore. Czy zawalony most wpłynie na rynek rolniczy?

W wyniku zderzenia statku towarowego MV Dali z mostem Francisca Scotta Key Bridge 26 marca, doszło do katastrofalnego zawalenia konstrukcji. Ta tragedia może mieć dalekosiężne konsekwencje dla handlu morskiego, lokalnej gospodarki a także rynku rolniczego.
27.03.2024., 14:22h

Zawalenie mostu Key Bridge – wstrząs dla infrastruktury

Przez ostatnie dwa dni mieszkańcy Baltimore i całe Stany Zjednoczone obserwowali, jak jeden z najważniejszych mostów w regionie runął w wyniku kolizji z dużym statkiem towarowym. MV Dali, który stracił moc i zdolności sterowania, uderzył w podporę mostu, powodując jego zawalenie i paraliżując ruch w jednym z najbardziej ruchliwych portów na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych.

Zobacz też: Zmiana ustawy o spółdzielniach rolników – co proponują posłowie?

Zamknięcie portu w Baltimore wywołało efekt domina. Jak wynika z danych Marine Traffic, wiele statków zmierza w kierunku Baltimore, przez co tworzą się zatory i opóźnienia.

Eksperci przewidują, że wpływ tej sytuacji na ruch żeglugowy będzie odczuwalny przez nadchodzące tygodnie i miesiące. To będzie wiązało się nie tylko z akcją ratunkową i odbudową mostu, ale również z przywróceniem rzeki Patapsco do stanu używalności jako korytarza żeglugowego.

Znaczenie portu w Baltimore

Port w Baltimore odgrywa kluczową rolę w eksporcie i imporcie produktów rolnych. Mike Steenhoek, z Soy Transportation Coalition, podkreśla, że chociaż port nie jest kluczowy dla obrotu zbożem, to jest ważnym punktem dla sprzętu rolniczego i innych towarów związanych z rolnictwem.

W 2023 roku port ten obsłużył rekordową liczbę maszyn rolniczych i budowlanych – 1,3 mln ton, a także był liderem w obsłudze pojazdów osobowych i lekkich ciężarówek – ponad 847 tys. sztuk.

Natomiast to nie jedyne ładunki, które ten port obsługuje. Główne produkty rolnicze importowane i eksportowane przez port to cukier, soja, zboża, kawa i inne artykuły spożywcze. W 2020 roku port w Baltimore wyeksportował ok. 142 tys. ton soi w kontenerach, a zaimportował ponad 172 tys. ton soi w kontenerach i 34 tys. ton luzem. W porównaniu regioemn Zatoki Mississippi wyeksportował 35,4 miliona ton soi luzem.

Mimo że port w Baltimore nie jest liderem w eksporcie soi, w porównaniu z większymi portami jak Nowy Orlean, to jednak odgrywa istotną rolę w globalnym handlu rolnym.

Mkh na podst. realagriculture, Reuters, Farm Progress, Marine Traffic

Fot. Voyage Vids/Facebook

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 13:03