StoryEditor

Kołakowski odchodzi z PiS i zakłada koło. Zwiąże się z AgroUnią?

Zawieszony za głosowanie przeciwko „Piątce dla zwierząt” poseł PiS Lech Kołakowski zapowiedział swoje odejście z partii. Wraz z nim planuje odejść kilku innych posłów. - Decyzje są już podjęte. Prawdopodobnie PiS utraci większość sejmową – powiedział w radiu RMF FM Kołakowski. Wiele wskazuje na to, że nowo powstające koło będzie związane z AgroUnią.
17.11.2020., 13:11h
Nietrafiona nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt ma swoje polityczne konsekwencje. Zawieszeni posłowie planują odejście z PiS. Dziś rano o takiej decyzji poinformował poseł Lech Kołakowski. Zaznaczył, że wraz z nim partę opuści kilka osób. 

- Dziś odchodzę z PiS. Nie jesteśmy uciekinierami, jesteśmy bohaterami, którzy walczą o sprawy polskiej wsi. Bardzo szanuję kolegów za ich stanowisko. To grupa kilku osób. Rozmawiamy o nazwie koła. Decyzje są już podjęte. Robimy to z wielkim bólem – powiedział w radiu RMF FM Kołakowski.

Jeśli dojdzie do rejestracji koła, PiS straci większość w Sejmie.

Kołakowski pytany o to, czy w grupie osób, które także planują dołączenie do nowo powstającego koła jest były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, odpowiedział oględnie, że prowadzone są rozmowy. 

- Zapraszamy innych parlamentarzystów do wejścia do koła - dodał. 

Przyznał, że kluczową, choć nie jedyną, przyczyną jego odejścia była „Piątka dla zwierząt”.

- Nie godzę się z zapisami tej ustawy, bo faktycznie to jest bubel prawny. Ona przelała czarę goryczy, bo szkodzi polskiej wsi - tłumaczył gość Roberta Mazurka. I dodał, że protest przeciw piątce dla zwierząt był zasadny. 

- Na czele stanął Michał Kołodziejczak, prezes AgroUnii, któremu należy podziękować. To jest współczesny patriotyzm, to jest racja stanu. Byt ekonomiczny wsi gwarantuje rozwój naszej wsi - powiedział Kołakowski.

Prowadzący zapytał więc o to, czy nowe koło będzie związane z AgroUnią.

- Będzie to koło skupiające kilku posłów, reprezentujących sprawy polskiej wsi. Z Michałem Kołodziejczakiem pozostajemy w kontakcie. Cenię go jako prezesa, który dba o interesy rolników. Bardzo cenimy działania broniące interesów polskiej wsi i tu AgroUnia odgrywa szczególną rolę. To lider polskiej wsi – zaznaczył poseł, nie odpowiadając jednak na pytanie o przyszłą współpracę z AgroUnią. 

Jednak według dzisiejszych informacji money.pl nowa frakcja parlamentarna będzie współpracowała z AgroUnią. 

Poniekąd potwierdził to Michał Kołodziejczak w swojej wypowiedzi na profilu facebookowym AgroUnii.

- Gratuluję posłowi Kołakowskiemu postawy, bo jest pierwszym człowiekiem, który odchodzi i będzie budował coś nowego. I w tym budowaniu będziemy mocno go wspierać – mówił Michał Kołodziejczak.


– Jesteśmy otwarci na współpracę z każdym, komu zależy na dobru polskiego rolnictwa. Z tych odrzuconych ziaren i cegieł może powstać piękna budowla – dodał.

ksz, na podst. RMF FM, AgroUnia, Money.pl, fot. Facebook/Lech-Antoni-Kołakowski
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 06:51