StoryEditor

Komisarz rolny Phil Hogan w Polsce

W ministerstwie rolnictwa odbyła się konferencja prasowa z udziałem Phila Hogana, unijnego komisarza ds. rolnictwa.
10.03.2016., 12:03h

Konferencję prasową Phil Hogan odbył wspólnie z polskim ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem. O 13.00 rozpoczęło się z udziałem unijnego komisarza wspólne posiedzenie sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To dość istotne wydarzenie – nie zdarzało się, by komisarz rolny uczestniczył w takim posiedzeniu.

Podczas spotkania minister rolnictwa, Krzysztof Jurgiel poruszył drażliwą kwestię wyrównania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników, mówiąc: Obecne dopłaty nie stwarzają równych warunków konkurencji na jednolitym rynku Unii Europejskiej. Jest to dla Polski kluczowa sprawa w kontekście dalszego funkcjonowania gospodarstw w ramach wspólnej polityki rolnej. O wyrównanie tych dopłat będziemy  zabiegać podczas przeglądu WPR oraz dyskusji nad przyszłym kształtem polityki rolnej po 2020 r.

Jednocześnie Komisarz został poinformowany o pracach dotyczących „Paktu dla obszarów wiejskich”. - Zaproponowaliśmy nowe rozwiązania. Chodzi o włączenie innych resortów i środków z różnych źródeł, aby kompleksowo podejść do rozwoju tych terenów, a także aby zapobiegać ich wyludnianiu – podkreślił minister Jurgiel. Komisarz Phil Hogan zapewniał natomiast: To bardzo cenna inicjatywa polskiego rządu. Udzielimy tej polityce wszelkiego wsparcia.

Inną bardzo ważną kwestią była aktualna sytuacja na rynkach rolnych. Minister podkreślił, że nie jest realizowany traktatowy cel Unii Europejskiej, czyli stabilizacja rynków. W związku z tym, że obecny kryzys, zwłaszcza na rynku mleka i wieprzowiny, przedłuża się minister Jurgiel przedstawił polskie propozycje niezbędnych działań, które poprawiłyby trudną sytuację rolników. - Mamy pewne trudności na rynku mleka i rynku wieprzowiny. W poniedziałek będziemy rozmawiać o pomocy producentom – potwierdził unijny komisarz Phil Hogan podczas spotkania z dziennikarzami po zakończeniu rozmów z ministrem Krzysztofem Jurgielem.

Sprawa sytuacji na rynku mleka, a takže na rynku wieprzowiny będzie omawiana podczas posiedzenia Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek 14 marca br. 

Warto zaznaczyć, że Phil Hogan, odwiedził po raz pierwszy nasz kraj od czasu wyborów parlamentarnych. Ostatnio był we wrześniu 2015 r. na wyspie Wolin, goszcząc na zorganizowanym przez Artura Balazsa i Marka Zagórskiego jubileuszu 25 lat Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. pł, ag

Fot. MRiRW

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 05:28