StoryEditor

Koronawirus: Czy w żniwa rolnik na kwarantannie może pracować na polu?

Do naszej redakcji przed rozpoczęciem żniw spłynęło wiele zapytań o to, czy rolnik objęty kwarantanną z powodu kontaktu z osobą, u której wykryto obecność koronawirusa może wykonywać żniwne prace polowe.
23.07.2020., 13:07h
Jak informowaliśmy już wielokrotnie, ogólne wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego mówią o konieczności pozostawania podczas kwarantanny na terenie swojego gospodarstwa. Oznacza to, że rolnik może wyjść z domu na podwórze I wykonywać na nim konieczne prace, np. karmić zwierzęta. Co jednak z uprawą pola? Czy za przemieszczenie się poza teren gospodarstwa rolnego rolnik otrzyma od policji mandat w wysokości 30 tys. zł?

My skierowaliśmy do GIS konkretne zapytanie o żniwne prace polowe rolnika na kwarantannie. W odpowiedzi GIS poinformował, że rolnik pozostający w kwarantannie jest osobą zdrową mającą potencjalny kontakt z osobą chorą. Jeżeli nie występują u niego objawy zakażenia, może wykonywać prace w swoim gospodarstwie. Nie może jednakże opuszczać terenu gospodarstwa i mieć kontaktu z innymi osobami. Należy zachować wysoki poziom higieny (mycie rąk, dezynfekcja rąk i powierzchni etc).

Dopuszczalne jest prowadzenie na terenie gospodarstwa prac polowych i zajmowanie się inwentarzem, jednakże zalecane jest stosowanie maseczki. W przypadku wystąpienia objawów COVID-19 czynności te nie mogą być wykonywane.

Podsumowując: rolnik chory na COVID-19 bezwzględnie musi pozostać w domu na kwarantannie. Rolnik, który miał lub ma kontakt  z osobą zakażoną koronawirusem (np. domownikiem) może wykonywać prace na terenie gospodarstwa i na należących do niego polach, ale musi stosować maseczkę ochronną.

To jednak nie wszystko. Wszystkich, a więc również rolników obowiązują przepisy dotyczące dystansu społecznego, w tym konieczność utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich (poza rodzicami z dziećmi wymagającymi opieki -do 13 roku życia i osobami niepełnosprawnymi lub niemogącymi się samodzielnie poruszać i ich opiekunów).

Aktualnie zakaz przemieszczania się na terytorium RP nie dotyczy przemieszczania się danej osoby w celu:

  • prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym;
  • pozarolniczej działalności gospodarczej (np. usług rolniczych)
  • realizacji zadań mających na celu ochronę i zabezpieczenie upraw i płodów rolnych przed szkodami wyrządzanymi przez zwierzynę lub przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt lub zakupu towarów i usług z tym związanych.
Jak podaje GIS, gdy działalność rolnika wymaga uczestnictwa innych osób niż domownicy (np. sortowanie, obieranie, krojenie warzyw/owoców) stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.

Jeśli nie można zapewnić takiej odległości  z obiektywnych względów  – gdy zbyt małe są odległości pomiędzy stanowiskami pracy, na linii produkcyjnej to pracownicy powinni stosować środki ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii, a więc przede wszystkim maseczki ochronne.

oprac. bcz na podst. GIS
Fot. Sierszeńska
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 12:36