Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Koronawirus COVID-19 wykryty u psa

Obrazek

Mieszkaniec Hongkongu zachorował na koronawirusa (COVID-19), został przewieziony do szpitala. Jego pies został poddany kwarantannie, pobrano próbki do badań. Wynik był pozytywny.

Dorota Kolasińska3 marca 2020, 16:05
Jak informuje OIE w związku z potwierdzeniem 28.02.2020 r. koronawirusa u psa Główny Lekarz Weterynarii Hongkongu zgłosił sprawę World Organisation of Animal Health. 

Z komunikatu wynika, że właściciel psa zachorował na koronawirusa i został przetransportowany do szpitala. Pacjent był właścicielem psa. Zwierzę zostało poddane kwarantannie. Pobrano wymaz z nosa, jamy ustnej i odbytnicy oraz pobrano próbkę kału. Próbki pobrane z jamy ustnej i nosa psa dały wynik pozytywny. Zwierzę nie wykazywało żadnych objawów klinicznych. 

Jednak nie zmienia to faktu, że mimo, że podtyp tego wirusa nie jest zakaźny dla zwierzęcia, staje się mimo wszystko nosicielem COVID-19. Psy w związku z tym powinny być poddane kwarantannie. OIE zaleca 14 dniową kwarantannę dla wszystkich zwierząt, u których potwierdzi się obecność tego wirusa. Dotychczas nie stwierdzono tego podtypu u innych gatunków np. zwierząt gospodarskich – zapewne dlatego, że nie były badane pod tym kątem...

Dotychczas wykryto 7 różnych podtypów koronawirusa u ludzi, ale warto wiedzieć, że u zwierząt gospodarskich koronawirusy również powodują groźne choroby układu oddechowego i pokarmowego, m.in. u bydła i świń. Koronawirusy występują pospolicie u dzikich zwierząt m.in. u nietoperzy, wielbłądów, myszy, ale również u kotów domowych. 

Emilia C.Skirmuntt, wirusolog z Uniwersytetu Oxfordzkiego twierdzi, że wirus musiał w pewien sposób ewoluować, a więc najpierw przeskoczył z nietoperza na inne zwierzę, czyli nosiciela pośredniego, a następnie z tego drugiego zwierzęcia na człowieka. Nie jest wykluczone, że nosicielem pośrednim jest właśnie pies… 

– Nie mamy informacji i nadal nie wiadomo z jakim zwierzęciem mamy do czynienia w przypadku nosiciela pośredniego – tłumaczy wirusolog z Oxfordu. To jedynie teoria, ale temat jest warty uwagi, ze względu na znaczne podobieństwo genomu koronawirusa wykrytego dotychczas u nietoperza i ludzi. 

W związku z tym, że w Chinach kwitnie nielegalny handel dzikimi zwierzętami, które są spożywane przez tamtejszych mieszkańców, na stronie Ministerstwa Rolnictwa Chin napisano komunikat o zaostrzeniu kwarantanny dzikich zwierząt, a także tych wykorzystywanych do celów naukowych, wystawowych i medycznych, w celu wdrożenia nowej decyzji kraju – całkowitego zakazu nielegalnego handlu dziką fauną i florą. Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wsi Chin będzie surowo karać za kłusownictwo, handel, transport i spożywanie dzikich zwierząt. Działanie ma na celu wyeliminowanie jedzenia dzikich zwierząt, ochrony życia i zdrowia ludzi. 

oprac. dkol na podst. 
oie.int/

totylkoteoria.pl/

http://english.agri.gov.cn/Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)