StoryEditor

Koronawirus w Polsce. Jaki jest scenariusz dla rolnictwa?

Wpływ kronawirusa, który pojawił się w chińskim Wuhan i rozprzestrzenił na wiele innych krajów na świecie, na gospodarkę obserwujemy już od kilku tygodni. Dziś rano potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce u jednego z pacjentów szpitala w Zielonej Górze. Wirus jest już zatem w Polsce. Co to może oznaczać dla rodzimego rolnictwa?
04.03.2020., 14:03h
Sektor rolno-spożywczy jest ściśle powiązany z wieloma innymi gałęziami gospodarki. Chociaż ten wirus nie ma bezpośredniego wpływu na produkcję rolną, to będzie miał z pewnością wpływ pośredni. Możliwych jest kilka scenariuszy, które mogą dotknąć rolników.

Ograniczenie lub blokada krajowego eksportu


Jednym z możliwych wariantów rozwoju wydarzeń jest ograniczenie lub blokada eksportu krajowych zbóż. Obecnie najwięcej zbóż (głównie pszenicy) przechodzi przez porty. Brak możliwości wyeksportowania tego towaru może więc mieć wpływ na spadek cen na krajowym rynku.

Zboża to tylko jeden z towarów. Eksportujemy jako kraj sporo półtusz, mięsa i podrobów zwierzęcych. Gdyby z powodu koronawirusa także i te produkty nie mogły by trafiać na obce rynki, to zwiększona ich podaż w Polsce też może skutkować spadkami cen skupu.

Import towarów zagranicznych


W ostatnich tygodniach sporo mieliśmy informacji o nadmiernej ilości zagranicznych owoców i warzyw w marketach w Polsce. AgroUnia organizowała w tej sprawie happeningi i akcje mające pokazać konsumentom, że towar sygnowany często polską flagą w rzeczywistości pochodzi z innych państw. To ni...
Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 08:07