Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Krajowa Grupa Spożywcza na ostatniej prostej?

Obrazek

Dzisiaj przekazano nadzór nad 7 spółkami do Ministerstwa Aktywów Państwowych. W ciągu tygodnia uchwałę w tej sprawie przyjmie Rada Ministrów i nowy podmiot będzie można wpisać do Krajowego Rejestru Sądowego. 

wk29 marca 2022, 11:18

W Ministerstwie Aktywów Państwowych odbył się wspólny briefing Wicepremierów Henryka Kowalczyka oraz Jacka Sasina poświęcony finalizacji prac nad powołaniem Holdingu Spożywczego.

Proces konsolidacji zakończony

Poinformowano na nim, że dzisiaj została podpisana umowa dotycząca przekazania nadzoru właścicielskiego nad 7 spółkami do ministerstwa aktywów państwowych.
- Tym samym został zakończony proces konsolidacji nadzoru właścicielskiego nad tym sektorem gospodarki. A to z kolei pozwala nam sfinalizować proces, który prowadzimy wspólnie z MRiRW  od wielu miesięcy, proces powołania holdingu spożywczego czyli Krajowej Grupy Spożywczej. Ma powstać silny podmiot, który ma wspierać politykę państwa i będzie w stanie dawać nowe szanse rozwojowe dla tego sektora – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który dodał, że nowy podmiot zdaniem rządu ma dawać rolnikom bezpieczeństwo i chronić przed nieuczciwymi praktykami ze strony dużych podmiotów, które działają na rynku.

Co dalej?

Jacek Sasin poinformował, że w przyszłym tygodniu dojdzie do przedłożenia Radzie Ministrów projektu uchwały dotyczącego powstania Krajowej Grupy Spożywczej. Wtedy dojdzie też do wpisania nowego podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Po co nam holding ?

Zdaniem wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka bolączką polskiego rolnictwa jest to, że przetwórstwo, za wyjątkiem mleczarstwa, nie znajduje się w polskich rękach. – Stąd bardzo dużo kłopotów i wahań cenowych. Czasami przy nadmiarze produktów rolnych występują zmowy cenowe. Ceny proponowane rolnikom poniżej godności pracy rolnika. Tu wiąże wielkie nadzieję, z Krajową Grupą Spożywczą, że będzie łamać zmowy cenowe. Żeby rolnicy otrzymywali godną zapłatę za produkty rolne- mówił Henryk Kowalczyk.

Wicepremier Kowalczyk zapowiedział, że to początek budowy silnego gracza rynkowego, który w przyszłości powinien rozszerzyć swoją działalność o magazynowanie, przetwórstwo a także handel. – Jeśli skrócimy drogę od pola do stołu, jeśli w tym łańcuch dostaw i wartości dodanej będzie rolnik to wtedy opłacalność produkcji rolnej będzie znacznie wyższa – dodał minister H. Kowalczyk, który zapowiedział, że Krajowa Grupa Spożywcza nie będzie nastawiona tylko na zysk.

wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)